Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Marek Knitter
|

Handel w sieci bardziej bezpieczny

0
Podziel się:

Banki, operatorzy i firmy technologiczne pracują nad systemem, który sprawi, że transakcje przez internet będą bezpieczne.

Handel w sieci bardziej bezpieczny
(PAP/EPA)

Banki, operatorzy telekomunikacyjni i firmy technologiczne pracują nad nowym systemem pozwalającym bezpiecznie zawierać transakcje przez internet.

Związek Banków Polskich pracuje nad projektem, który ma doprowadzić do bezpiecznego sposobu zawierania transakcji poprzez internet. Do specjalnie powołanej grupy roboczej związek zaprosił przedstawicieli banków, operatorów telekomunikacyjnych i firm technologicznych.

„Na razie jesteśmy na etapie koncepcyjnym. Odbyło się pierwsze spotkanie zespołu i teraz ich członkowie zastanawiają się nad słabymi punktami takiego rozwiązania. System ma być na najwyższym poziomie bezpieczeństwa” – powiedział Money.pl, Remigiusz Kaszubski ze Związku Banków Polskich. Jego zdaniem przy opracowaniu całego systemu wszystko będzie zależało od sposobu wybrania ścieżki dojścia do zawierania bezpiecznych transakcji. Wyniki prac mają być znane w połowie 2008 r.

„Jeżeli eksperci wybiorą wariant z uwierzytelnianiem lub z podpisem elektronicznym, to musimy rozważyć wszystkie korzyści i koszty każdej z opcji. Istotne jest, by rozwiązanie nie obciążało zbytnio banki, a tym samym ich klientów” – dodał Kaszubski.

_ Według ostatnich badań dostęp do Internetu posiada obecnie 14,4 mln Polaków. Ponad połowa z nich dokonuje zakupów w sieci. W ubiegłym roku wydali oni ponad 4 mld zł. _Do potwierdzenia tożsamości zawierających transakcje poprzez internet mają być wykorzystywane telefony komórkowe, gdzie nośnikiem danych ma być karta SIM. „Mówimy już tutaj o najwyższym poziomie bezpieczeństwa. Podobne rozwiązaniach funkcjonują od jakiegoś czasu w krajach skandynawskich i w Japonii. Najczęściej tamtejsi klienci mają telefon dostosowany do korzystania z dwóch kart SIM. Inna z opcji, którą rozważamy u nas, to taka, że użytkownik posiada dwie karty, które wymienia w swoim telefonie w zależności od potrzeby, lub korzysta z karty podzielnej” – tłumaczy Kaszubski.

Na razie nie wiadomo, jakie mogą być ewentualne koszty wprowadzenia takiego systemu w Polsce i kto miałby je ostatecznie ponieść. To, wszystko ma właśnie ustalić specjalna grupa powołana przez Związek Banków Polskich. Związek planuje, że w tym roku odbędzie się jeszcze kilka roboczych spotkań. Wstępne prace mają zakończyć się do połowy przyszłego roku. Później ma powstać raport, który ma ostatecznie zaakceptować zarząd związku. Jeśli tak się zakupy przez internet mogą stać się znacznie bardziej bezpieczne.

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)