Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Marek Knitter
|

Ile kosztuje bank?

0
Podziel się:

W najbliższym czasie w Polsce zaroi się od nowych banków. Koszt otwarcia średniej wielkości sieci bankowej to blisko 1 mld zł.

Ile kosztuje bank?
(EPA/PAP)

W najbliższym czasie w Polsce zaroi się od nowych banków. Koszt otwarcia średniej wielkości sieci bankowej to blisko 1 mld zł. Rozpocznie się większa walka o klienta.

Z informacji *Money.pl *wynika, że w Komisji Nadzoru Finansowego na rozpatrzenie czeka 13 wniosków od zagranicznych instytucji kredytowych planujących rozpoczęcie działalności w Polsce w formie oddziału bankowego. - _ Oprócz tego są jeszcze 2 wnioski od podmiotów występujących o licencję bankową _ - mówi Łukasz Dajnowicz z KNF.

_ W Polsce tylko 48 proc. osób posiada konto bankowe, podczas, gdyż średnia starych krajów UE to 74 proc. _ W tym roku zgodę na otwarcie oddziałów otrzymał już irlandzki Depfa Bank, a licencję bankową dostał Allianz. W przypadku tego drugiego podmiotu wypromowanie marki Allianz jako banku w Polsce powinno być relatywnie tańsze ze względu na fakt, że instytucja ta znana jest już z działalności ubezpieczeniowej.

Zdaniem specjalistów z firmy doradczej Deloitte całkowity kapitał potrzebny do uruchomienia od podstaw średniej wielkości banku waha się w od 320 mln zł do 1 mld zł (patrz ramka na dole) - J_ est miejsce w Polsce na to, aby mogły pojawić się kolejne banki. Z naszych doświadczeń wynika, że budowa nowego banku od postaw może kosztować inwestora mniej niż zakup podobnej wielkości instytucji _ - mówi Marcin Zdral, partner w Deloitte odpowiedzialny za sektor usług finansowych.

Reklama dźwignią sukcesu

Jak wykazały badania firmy Deloitte optymalny wybór modelu biznesowego połączony z intensywną akcją reklamową pozwolił odnieść nowym graczom sukces rynkowy stosunkowo w krótkim czasie. - _ Takie banki jak Euro Bank, mBank, Lukas Bank czy Polbank wskazują, że każdy z nich znalazł z sukcesem swoje miejsce na rynku. _ Wartość kredytów dla przedsiębiorstw i gospodarstw domowych stanowi w Polsce 32 proc. PKB, podczas gdy średnia krajów strefy euro to aż 99 proc. PKB. _Poza tym, nowi gracze z powodzeniem plasują się również w pierwszej dziesiątce banków komercyjnych _ - mówi Katarzyna Nowakowska, konsultant z Deloitte.

Na pojawieniu się nowych banków w Polsce zdecydowanie skorzystają najwięcej sami klienci. Wzrośnie konkurencja, która wymusi również pewne działania ,,obronne" ze strony największych graczy na naszym rynku. Czy radykalnie spadną marże banków i klient będzie mógł uzyskać tańszy kredyt czy korzystniejszą lokatę? Aby to sprawdzić, będziemy musieli jeszcze kilka długich miesięcy poczekać.

| Ile kosztuje bank wg Deloitte |
| --- |
| Założenia: ok. 100 mniejszych oddziałów (tzw. Mc oddziały), zatrudnienie 1000 osób, wartość sprzedanych kredytów 1 mld zł. Segment docelowy: klient masowy (rachunki, karty, kredyty konsumpcyjne). Dodatkowe kanały dystrybucji: call center, bankowość internetowa. 1. Centrala i dystrybucja - 50-80 mln zł 2. Rekrutacja/szkolenia - 8-10 mln zł 3. Marketing - 30-50 mln zł 4. IT - 25-80 mln zł 5. Koszty działalności (pokrycie strat) - 100-130 mln zł 6. Otoczenie regulacyjne - 150 mln zł Łącznie potrzeby kapitałowe w pierwszym roku działalności wynoszą 320-420 mln zł. Szacuje się, że w zależności od wybranego modelu budowy nowego banku zwrot z zainwestowanego kapitału może nastąpić w ciągu 2-5 lat. |

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)