Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Inteligencja finansowa kluczem do życiowego sukcesu

0
Podziel się:

Mówi się, że pieniądze szczęścia nie dają. Ciężko z tym dyskutować, by nie zostać uznanym za krótkowzrocznego materialistę. Ale niech podniesie rękę ten, kto z debetem na koncie, kredytem na mieszkanie, który pochłania połowę miesięcznego dochodu i na wakacjach za pożyczkę tryska radością. Czy nie lepiej doprowadzić swoją sytuację finansową do takiego stanu, by cieszyć się spokojem? Są na to sposoby.

Inteligencja finansowa kluczem do życiowego sukcesu
(Fotolia)

Zarządzanie własnymi finansami to coś, czego niestety nie uczą nas w szkołach. A szkoda, bo to nie tylko umiejętność ułożenia miesięcznego budżetu i się jego trzymanie. Tutaj przydaje się inteligencja finansowa, którą można, a nawet trzeba rozwijać, aby osiągnąć życiowy sukces.

Inteligencja finansowa to nie tylko orientacja w świecie finansów, która sprawia, że wiemy, jak chronić swoje pieniądze, jak zabezpieczać się przed konsekwencjami wydarzeń losowych, ale również, a może przede wszystkim, świadomość swoich przyzwyczajeń finansowych – jak panować nad nimi i zmieniać je, by nam służyły.

*Inteligencja finansowa daje nam umiejętność sprawnego poruszania się w świecie finansów tak, by nasze życie w tym aspekcie było satysfakcjonujące. *Nigdy nie jest za późno, by zdobyć kompetencje i wiedzę w tym zakresie. Najlepiej zacząć od małych kroków.

Na rynku nie brakuje cudownych poradników sugerujących, że możesz zostać milionerem, wystarczy tylko zmienić sposób myślenia. Oczywiście sposób myślenia ma ogromne znaczenie, bo to właśnie negatywizm, brak motywacji i słomiany zapał są naszymi największymi przeciwnikami na drodze do realizacji celów, ale zmiana sposobu myślenia nie wydarza się „ot tak”, dzięki postanowieniu „od dziś czuję się milionerem”.

_ _

Praca zaczyna się znacznie wcześniej: czy mamy dobrze sprecyzowane cele? Czy wiemy, czego tak naprawdę chcemy? Czy umiemy podsycać swoją motywację do działania? - _ Nie da się dojść do celu, jeśli się nie wie, gdzie to tak naprawdę jest, ani jeśli po kilku krokach brakuje nam już siły i ochoty do dalszej wędrówki _– mówi Wojciech Herra, trener rozwoju osobistego, który wraz z AXA przygotował warsztaty dot. rozwijania inteligencji finansowej.

Pierwszym krokiem na drodze do uporządkowania swoich finansów jest uświadomienie sobie swoich potrzeb i celów w tym zakresie, wyartykułowanie wizji naszego świata idealnego oraz konfrontacja tej wizji ze światem realnym.

_ _

– _ Na pytanie o to, czy chcesz mieć pieniądze, niemal każdy odpowie pewnym tonem: tak. Ale już pytanie dlaczego chcesz je mieć, co ich posiadanie wniesie w Twoje życie, odpowiedzieć nieco trudniej _ – tłumaczy Wojciech Herra.

Jak wzmacniać motywację?

Tymczasem prawdziwa motywacja bierze się właśnie ze świadomości tego, co dane działanie nam przyniesie. Jeśli nie mamy uświadomionych prawdziwych powodów i pragnień, mamy małe szanse na to, że uda się nam je spełnić.

– _ To bardzo zabawne, co czasem widzę na warsztatach. Najpierw jest koncert życzeń, a gdy już wchodzimy w kwestie pragnień głębiej, okazuje się, że pan X wcale nie chce nowego samochodu, a pani Y nowych mebli w salonie _ – śmieje się Wojciech Herra. –_ Ważne jest aby dotrzeć do swoich prawdziwych aspiracji, a potem nauczyć się, jak je wcielać w życie. _

_ _

_ _

Poważne zajęcie się tematem naszej relacji z pieniędzmi często pozbawia nas nadmiernych oczekiwań, nierealnych wizji, a na ich miejsce pojawiają się możliwe do osiągnięcia konkrety. Ale warto pamiętać: motywacja to nie ta ulotna emocja, kiedy nagle, pod wpływem jakiegoś bodźca, czujemy przypływ energii do działania. Motywacja to względnie trwały stan emocjonalny, który bierze się z napięcia między sytuacja obecną, a sytuacją oczekiwaną, upragnioną.

– _ Siła do działania _ _ bierze się z doświadczania tego dyskomfortu, że rzeczywistość nie wygląda tak, jakbyśmy chcieli oraz z pozytywnej, dobrze sprecyzowanej wizji przyszłości _ – tłumaczy Herra.

Ponadto nic tak nie motywuje do pracy jak wsparcie nauczyciela oraz wymiana z grupą. – _ Informacja zwrotna jest kluczowa w każdym procesie rozwoju. Dzielenie się z innymi – zarówno sukcesami, jak i porażkami – wzmacnia ich pozytywny wpływ, motywuje do dalszej pracy, wyciągnięcia lekcji _ – podkreśla Wojciech Herra.

To właśnie dlatego AXA, przy współpracy z Wojciechem Herrą, przygotowała warsztaty „Twoja inteligencja finansowa. Zobacz na co Cię stać.”, dzięki którym już dziś możesz zacząć pracować nad swoją efektywnością finansową przy wsparciu profesjonalnego trenera. – Oprócz warsztatów on-line, jest szansa na wzięcie udziału w warsztatach stacjonarnych w Warszawie.

Warsztaty AXA on-line to seria spotkań, które już dzisiaj możesz odbyć z Wojtkiem Herrą. Dzięki nim dowiesz się, jak zarządzać swoją finansową przyszłością oraz poznasz i pokonasz przeszkody, które stoją na drodze Twojego sukcesu. – Będziemy pracować nad określeniem celów, wzmacnianiem motywacji oraz planowaniem realistycznych działań – tłumaczy Herra.

Oprócz warsztatów on-line jest także możliwość osobistej pracy z trenerem. Wystarczy w kreatywny sposób rozwiązać proste ćwiczenie umieszczone na stronie warsztatyAXAHerra.pl, by otrzymać jedno z dwudziestu zaproszeń na warsztaty w Warszawie.

- _ Ludzie każdego dnia szukają inspiracji i motywacji do działania. Potrzebny jest im dodatkowy bodziec, który sprawi, że z zaangażowaniem i wiarą w zwycięstwo staną do realizacji postawionych celów. Właśnie to staram się dawać moim klientom w codziennej pracy _– podkreśla Herra.

sponsorowane
banki
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
Artykuł sponsorowany
KOMENTARZE
(0)