Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Kara dla Getin Noble Banku. Do zapłaty 6 milionów złotych

0
Podziel się:

Sąd podtrzymał wcześniejsze zarzuty UOKiK w sprawie stosowania przez bank klauzul niedozwolonych.

Kara dla Getin Noble Banku. Do zapłaty 6 milionów złotych
(Bartosz Krupa/East News)

We wzorcach umownych Getin Noble Bank znalazły się niedozwolone postanowienia, nieprecyzyjnie określające obowiązki pożyczkobiorcy. Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumentów podtrzymał decyzję prezes UOKiK, w tym nałożoną na spółkę karę pieniężną w wysokości blisko 6 milionów złotych.

Wyrok sądu dotyczy decyzji prezes UOKiK z listopada 2011 roku. Postępowanie wykazało m.in., że we wzorcach umownych wykorzystywanych do zawierania z konsumentami umów kredytowych znalazły się postanowienia tożsame z wpisanymi do rejestru klauzul niedozwolonych. Getin Bank m.in. zobowiązywał pożyczkobiorców do przekazywania informacji o okolicznościach mogących mieć wpływ na ich zdolność kredytową i terminową spłatę kredytu, nie podał jednak kryteriów na podstawie, których można by w sposób obiektywny ustalić w jakich sytuacjach ma to następować. Tymczasem niepoinformowanie banku skutkowało rozwiązaniem umowy.

W rezultacie subiektywna ocena dokonana przez bank mogłaby być pretekstem do wypowiedzenia kontraktu i nałożenia na konsumenta obowiązku natychmiastowej spłaty zobowiązań. Zgodnie z prawem nakładając na konsumentów obowiązek informowania o okolicznościach wpływających na zdolność spłaty kredytu, bank powinien dokładnie określić zakres i terminy przekazywania tych danych.

Sąd podzielił stanowisko prezes UOKiK. Wyrok SOKiK w Warszawie z dnia 25 października 2013 roku nie jest prawomocny, a bankowi przysługuje apelacja.

Czytaj więcej w Money.pl
PKP jednak musi zapłacić wysoką karę Sąd Okręgowy w Warszawie utrzymał w mocy decyzję prezesa Urzędu Transportu Kolejowego nakładającą na Przewozy Regionalne prawie 0,5 mln zł kary.
Kara dla polskiej spółki za dyktowanie cen Przez kilka lat Bona-Polska zawierała ze swoimi dystrybutorami umowy ograniczające konkurencję.
UOKiK nałożył olbrzymią karę na Getin Noble Bank Urząd wytknął bankowi, że m.in. nie podawał wszystkich informacji ważnych dla klientów zaciągających pożyczki.
giełda
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)