Notowania

bank
14.10.2009 19:49

Klienci Citi Handlowy chcą odszkodowań

Kilkanaście osób, chce odzyskać pieniądze za obligacje emitowane przez Lehman Brothers.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Marek Slusarczyk/Dreamstime.com)

*Kilkanaście osób, którym bank City Handlowy sprzedał obligacje strukturyzowane emitowane przez Lehman Brothers, domaga się od banku odszkodowania. Stracili ponad 2 miliony złotych. *

City Handlowy tłumaczy, że działał tylko w charakterze dystrybutora obligacji i nie ponosi odpowiedzialności za zobowiązania ich emitenta.

Zapewnia ponadto, że niemal wszyscy jego klienci, którzy zainwestowali w obligacje upoważnili bank, by w ich imieniu wystąpił w Stanach Zjednoczonych z roszczeniami przeciwko Lehman Brothers.

Bank Lehman Brothers jest największą ofiarą kryzysu finansowego. Jego spektakularny upadek we wrześniu ubiegłego roku spowodował gwałtowane spadki na giełdzie oraz wywołał kryzys zaufania na rynku międzybankowym. Obligacje tej instytucji kupowali m.in. klienci banku Citi Handlowy. Kilkunastu z nich uważa, że bank powinien zrekompensować im straty, które ponieśli.

Jak poinformowała kancelaria Grynhoff Woźny Maliński, która reprezentuje poszkodowanych, jeżeli bank nie zareaguje pozytywnie na propozycję ugody, zostanie pozwany do sądu. Prawnicy zapewniają, że dysponują dowodami, iż bank wprowadzał w błąd nabywców obligacji.

_ - Zgromadzone przez nas dowody potwierdzają, że doradcy zapewniali klientów o całkowitym bezpieczeństwie oferowanego produktu i nie przedstawili w pełni ryzyka związanego z zakupem obligacji emitowanych przez Lehman Brothers. Dysponujemy dokumentami, z których wynika, że obligacje te zostały sklasyfikowane jako produkty o niskim ryzyku, przeznaczone dla inwestorów o niskim profilu ryzyka, na poziomie drugim w 6-stopniowym profilu inwestora _ - wyjaśnia mecenas Stanisław Pelczar, kierujący w kancelarii zespołem pracującym na rzecz poszkodowanych.

Według niego, większość z nich można określić mianem _ przeciętnego konsumenta _, nie mającego większego doświadczenia, ani też profesjonalnego przygotowania dotyczącego mechanizmów działania rynków finansowych. Osoby te zainwestowały w obligacje od ok. 100 do 400 tysięcy złotych. W produkty Lehman Brothers za pośrednictwem City Handlowy zainwestowało 229 osób. Łączna wartość inwestycji klientów, którzy obligacje kupowali od 2004 roku, jest niższa niż 15 milionów dolarów.

Rzecznik prasowy banku City Handlowy Paweł Zegarłowicz wyjaśnił, że bank działał tylko w charakterze dystrybutora obligacji Lehman Brothers i nie ponosi odpowiedzialności za zobowiązania ich emitenta.

_ - W trakcie sprzedaży obligacji bank Lehman Brothers posiadał bardzo wysoki rating inwestycyjny A+. Obligacje Lehman Brothers były sprzedawane przez Bank do kwietnia 2008. W okresie sprzedaży, emitent (Lehman Brothers Treasury Co. B.V.) oraz gwarant (Lehman Brothers Holdings Inc.) tego produktu dawali gwarancje zwrotu 100 procent zainwestowanego kapitału, na koniec okresu inwestycji _ - wyjaśnił Zegarłowicz.

_ - Podmiotem zobowiązanym z tytułu obligacji jest ich emitent, czyli Lehman Brothers Treasury Co. Bank Handlowy nie ponosi odpowiedzialności za zobowiązania emitenta _ - czytamy. Bank zapewnił, że w trakcie procesu sprzedaży obligacji Lehman Brothers, rzetelnie prezentował ich cechy, informował tym, że nie są one depozytem, zobowiązaniem, ani nie są gwarantowane przez Bank Handlowy.

* [ Trwa walka o miliardy **Lehmana** ]( http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/trwa;walka;o;miliardy;lehmana,130,0,537730.html )
* [ Rocznica kryzysu. **Lehman** Brothers trzeba było ratować? ]( http://news.money.pl/artykul/rocznica;kryzysu;lehman;brothers;trzeba;bylo;ratowac,127,0,532351.html )
* [ Wiadomości z kraju i ze świata na Twojej stronie internetowej ]( http://www.money.pl/webmaster/do_pobrania/artykuly/ )
Tagi: bank, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, pap, banki
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz