Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Komisja bankowa ponownie trafi do TK

0
Podziel się:

Platforma Obywatelska kończy prace nad wnioskiem do Trybunału Konstytucyjnego w sprawie bankowej komisji śledczej. Poseł Aleksander Grad zapowiada, że wniosek trafi jutro do Trybunału.

Poseł Grad powiedział, że nowa uchwała o zakresie prac komisji narusza zasadę demokratycznego państwa prawnego i zasadę, że organy władzy publicznej działają na podstawie i w granicach prawa. Według niego narusza artykuł 111 konstytucji, który stanowi, że Sejm może powołać komisję śledczą do zbadania określonej sprawy.

ZOBACZ TAKŻE: Komisja bankowa - reaktywacja
Zgodnie z nową uchwałą bankowa komisja Komisja ma zajmować się badaniem nieprawidłowości w działaniach organów państwa w procesie przekształceń niektórych banków. Będzie badać prawidłowość i celowość działań rządu, premiera i ministrów oraz tych członków Komisji Nadzoru Bankowego, którzy są desygnowani przez rząd.

Platforma Obywatelska już raz zaskarżyła uchwałę o komisji do Trybunału. We wrześniu ubiegłego roku sędziowe podzielili większość zarzutów PO. Orzekli między innymi, że zakres prac komisji jest niezgodny z ustawą zasadniczą, oraz ze komisja nie ma prawa zajmować się Narodowym Bankiem Polskim i nadzorem bankowym. Komisja nie pracowała przez ponad pół roku, dwa tygodnie temu Sejm reaktywował komisję, nowelizując uchwałę o jej funkcjonowaniu.

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)