Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Kredyt konsumencki. Senat nie zgłosił poprawek do nowelizacji ustawy

0
Podziel się:

Nowelizacja dostosowuje do unijnego prawa polskie przepisy dotyczące obliczania rzeczywistej rocznej stopy oprocentowania kredytów konsumenckich.

Kredyt konsumencki. Senat nie zgłosił poprawek do nowelizacji ustawy
(Ginasanders/Dreamstime)

Senat nie zgłosił poprawek do nowelizacji ustawy o kredycie konsumenckim. Dostosowuje ona do unijnego prawa polskie przepisy dotyczące obliczania rzeczywistej rocznej stopy oprocentowania kredytów konsumenckich.

Ustawa wdraża do polskiego prawa dyrektywę UE z 2011 r., która precyzuje przepisy unijne dotyczące obliczania rzeczywistej rocznej stopy oprocentowania kredytów konsumenckich. Jej jednolity sposób obliczania umożliwia konsumentom porównanie ofert kredytodawców z różnych państw członkowskich. Chodzi o to, aby kredytodawcy podawali informację o rzeczywistej rocznej stopie oprocentowania w oparciu o ujednolicony model.

Nowela wprowadza zapisy doprecyzowujące obliczanie rzeczywistej rocznej stopy oprocentowania. Przykładowo, gdy na podstawie umowy o kredyt nie można ustalić terminu lub kwoty płatności, do której zobowiązany jest konsument, zakłada się, że płatności dokonano zgodnie z terminami i warunkami wymaganymi przez kredytodawcę.

Wprowadzono też zapis, zgodnie z którym jeżeli umowa o kredyt daje konsumentowi swobodę dokonywania wypłat, przyjmuje się, że całkowita kwota kredytu została wypłacona od razu i w całości. Ustawa będzie teraz czekać na podpis prezydenta.

Czytaj więcej w Money.pl
Jest trudniej o kredyt na mieszkanie. I nie tylko Wartość kredytów na nieruchomości spadła o prawie 4 miliardy złotych.
Oprocentowanie kredytów policzą inaczej Nowy sposób liczenia rzeczywistej rocznej stopy oprocentowania kredytów ma pozwolić na porównanie ofert banków z różnych państw.
Zmiany w kredytach. Co zyskali klienci? Nowe przepisy pozwalają na proste porównanie ofert różnych banków. Wydłużył się też czas, w którym możemy odstąpić od zawartej umowy.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)