Notowania

frank szwajcarski
29.06.2015 13:03

Kryzys Grecji. Szwajcarzy bronią kursu franka

Szwajcarski bank centralny został zmuszony do interwencji w celu stabilizacji notowań franka.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)
Thomas Jordan, prezes szwajcarskiego banku centralnego

Szwajcarski bank centralny poinformował, że został zmuszony do interwencji w celu stabilizacji notowań franka. Powodem wzrostu kursu jest zamieszanie związane z sytuacją greckiej gospodarki.

Szef banku Thomas Jordan nie określił kwoty przeznaczonej na interwencję. Zapewnił jednak, że Szwajcaria jest przygotowana do reakcji, jeśli zajdzie potrzeba.

Problemy Grecji spowodowały w ostatnich dniach wzrost kursu franka szwajcarskiego. Rząd Szwajcarii chce jednak uniknąć znacznego wzrostu kursu waluty.

Rynki finansowe reagują na decyzję greckich władz, które zapowiedziały na 5 lipca referendum w sprawie przyjęcia warunków planu pomocowego. Plan zaproponowany przez Unię Europejską oraz Międzynarodowy Fundusz Walutowy nakłada na Grecję obowiązek przeprowadzenia głębokich reform.

Problem polega na tym, że 30 czerwca, mija termin spłaty pożyczek, które Grecy zaciągnęli wcześniej na ratowanie gospodarki.

Zobacz kurs franka

W związku z sytuacją w kraju, rząd w Atenach ogłosił, że dziś grecka giełda będzie zamknięta i zdecydował, że banki w Grecji będą zamknięte do 6 lipca. Dzienny limit wypłat z bankomatu to 60 euro na osobę. Limit ten nie dotyczy obcokrajowców.
Czytaj więcej w Money.pl

* [ ( http://static1.money.pl/i/h/190/m331710.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/kredyty-we-frankach-szwajcarskich-rzad,221,0,1696989.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) [ Chorwacja zamrozi kurs franka. Projekt ]( http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/kredyty-we-frankach-szwajcarskich-rzad,221,0,1696989.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne )
* [ ( http://static1.money.pl/i/h/91/m358747.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/unia-europejska/wiadomosci/artykul/grecja-nie-zagraza-polsce-mamy-mocna,222,0,1842654.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) [ Grecja nie zagraża Polsce. "Mamy mocną gospodarkę" ]( http://www.money.pl/gospodarka/unia-europejska/wiadomosci/artykul/grecja-nie-zagraza-polsce-mamy-mocna,222,0,1842654.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne )
* [ ( http://static1.money.pl/i/h/35/m358691.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/unia-europejska/wiadomosci/artykul/kryzys-grecji-europa-to-cos-wiecej-niz-tylko,130,0,1842562.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) [ "Europa powinna być wdzięczna Atenom" ]( http://www.money.pl/gospodarka/unia-europejska/wiadomosci/artykul/kryzys-grecji-europa-to-cos-wiecej-niz-tylko,130,0,1842562.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne )
* [ ( http://static1.money.pl/i/h/208/m340944.jpg ) ] (http://www.biztok.pl/waluty/spadki-na-gieldach-w-reakcji-na-sytuacje-w-grecji_a21656#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) [ Bankructwo Grecji? Na giełdach spadki ]( http://www.biztok.pl/waluty/spadki-na-gieldach-w-reakcji-na-sytuacje-w-grecji_a21656#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne )
Tagi: frank szwajcarski, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, najważniejsze, gospodarka światowa, banki
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz