Notowania

finanse
08.09.2015 10:48

Miliardy euro przeszły przez polskie banki. KIR podsumował sierpień

Krajowa Izba Rozliczeniowa pośredniczyła w sierpniu w ponad 129 mln transakcji o wartości 339 mld zł.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Brian Jackson)

Krajowa Izba Rozliczeniowa pośredniczyła w sierpniu w ponad 129 mln transakcji o wartości 339 mld zł. Coraz częściej dokonujemy transakcji natychmiastowych i przelewów w euro.

W porównaniu do analogicznego okresu ubiegłego roku liczba wszystkich transakcji dokonanych przez KIR zwiększyła się o 6,8 mln, a ich wartość o 20 mld zł.

Rekordową dzienną liczbę przelewów zleconych w systemie Elixir odnotowano w poniedziałek, 10 sierpnia - przetworzonych zostało wówczas prawie 11,4 mln transakcji, o wartości 18,7 mld zł.

W systemie Euro Elixir, obsługującym rozliczenia krajowe i zagraniczne w euro, przetworzonych zostało ponad 1,4 mln transakcji na kwotę prawie 8 mld euro. Rok do roku liczba przelewów w europejskiej walucie zwiększyła się o ponad 214 tys., a wolumen obrotów wzrósł o 852 mln euro.

Największą dzienną liczbę komunikatów w systemie Euro Elixir w sierpniu br. odnotowano w piątek, 14 sierpnia - tego dnia klienci banków zlecili ponad 80 tys. transakcji na kwotę przekraczającą 384 mln euro.

Rośnie też liczba płatności wykonywanych natychmiastowo za pośrednictwem systemu Express Elixir. W sierpniu zrealizowanych zostało 121,5 tys. takich transakcji o wartości 538 mln zł. To o 38,6 tys. i 204 mln zł więcej rok do roku.

KIR jest kluczowym elementem infrastruktury polskiego sektora bankowego. Odpowiada za bezpieczny i prawidłowy przebieg rozliczeń pomiędzy bankami oraz za niezawodną wymianę informacji w tym obszarze.

Tagi: finanse, bankowość, wiadomości, najważniejsze, banki
Źródło:
ISBnews
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz