Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

NIK: UniCredit złamał umowę prywatyzacyjną dwa razy

0
Podziel się:

UniCredit Italiano, większościowy udziałowiec Banku Pekao SA, dwukrotnie złamał warunki umowy prywatyzacyjnej tego banku, wynika z raportu Najwyższej Izby Kontroli (NIK), do którego dotarła „Gazeta Prawna”. / ISB /

*UniCredit Italiano, większościowy udziałowiec Banku Pekao SA, dwukrotnie złamał warunki umowy prywatyzacyjnej tego banku, wynika z raportu Najwyższej Izby Kontroli (NIK), do którego dotarła „Gazeta Prawna”. *

Zgodnie z umową prywatyzacyjną z 1999 roku, UniCredit nie miał prawa inwestować w żaden bank konkurencyjny dla Pekao SA (art. 3 par. 9). Z raportu NIK-u wynika, że włoski bank złamał tę zasadę dwa razy: po raz pierwszy w latach 2003-2005, gdy zakupił 19,82% akcji Wschodniego Banku Cukrownictwa, a po raz drugi w 2005 roku, gdy przejął HVB, przez co stał się właścicielem 71,03% akcji BPH, 100% akcji BPH Banku Hipotecznego oraz 10,94% walorów WBC.

W 1999 roku UCI zobowiązało się do nieprowadzenia żadnej konkurencyjnej dla Pekao SA działalności na rynku polskim tak długo, jak długo będą posiadali co najmniej 10-proc. pakiet akcji polskiego banku.

Raport NIK-u zostanie opublikowany na przełomie marca i kwietnia.

Wcześniej, 8 marca, Komisja Nadzoru Bankowego (KNB) ma zająć się wnioskiem UniCredit dotyczącym wykonywania praw z 71,03% akcji Banku BPH.

W poniedziałek, 6 lutego, Ministerstwo Skarbu Państwa zaskarżyło w Europejskim Trybunale Sprawiedliwości decyzję Komisji Europejskiej dotyczącą zgody na fuzję UniCredito Italiano i niemieckiej grupy HVB w części dotyczącej polskiego rynku. Według MSP, Komisja Europejska, oceniając wpływ tej fuzji na rynek polski, nieprawidłowo zdefiniowała pewne rynki produktowe oraz skutek połączenia na stan konkurencji w Polsce.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(0)