Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Nowelizacja ustawy o bankach hipotecznych

0
Podziel się:

Sejm uchwalił w piątek nowelizację ustawy o listach zastawnych i bankach hipotecznych. Proponowane zmiany liberalizują obecne przepisy. Nowelizacja dopuszcza udzielenie kredytu do wysokości 100 proc. wartości bankowo-hipotecznej z obecnych 80 proc.

Sejm uchwalił w piątek nowelizację ustawy o listach zastawnych i bankach hipotecznych. W głosowaniu wzięło udział 383 posłów. Za uchwaleniem ustawy było 309, przeciw 37, również 37 posłów wstrzymało się od głosu.

Proponowane zmiany liberalizują obecne przepisy. Nowelizacja dopuszcza udzielenie kredytu do wysokości 100 proc. wartości bankowo-hipotecznej z obecnych 80 proc.

Zgodnie z uchwaloną nowelizacją ustawy bank hipoteczny w pierwszych pięciu latach działalności będzie mógł pozyskiwać środki z emisji obligacji, kredytów i pożyczek oraz lokat bankowych do wysokości 10-krotności kapitałów własnych, a powyżej pięciu lat do wysokości 6-krotności kapitałów własnych.

Według obecnych przepisów limit ten wynosi dwukrotność kapitałów własnych.

Ponadto bank hipoteczny będzie mógł stawiać do dyspozycji kredytodawcy środki pieniężne przed ustanowieniem hipoteki, jeżeli zostało ujawnione roszczenie o ustanowienie hipoteki po wyodrębnieniu lokalu. Warunkiem byłoby ustanowienie zabezpieczenia dodatkowego. Dotyczy to lokali budowanych przez firmy deweloperskie.

Zgodnie z nowelizacją do określania hipotecznej wartości nieruchomości, oprócz pracowników banków hipotecznych, fakultatywnie dopuszczono rzeczoznawców majątkowych, którzy działaliby na zlecenie banku.

Natomiast zasady wyceny wartości bankowo-hipotecznej zawarte byłyby w regulaminie banku. W opinii części posłów przepis ten mógłby spowodować, że banki hipoteczne, ustalając regulamin, odsunęłyby rzeczoznawcę majątkowego od określania wartości bankowo- hipotecznej.

Ustawa o listach zastawnych i bankach hipotecznych ma usprawnić funkcjonowanie bankowości hipotecznej oraz wzmocnić rolę banków hipotecznych w finansowaniu zadań wynikających z programu gospodarczego rządu.

Według rządu zmiany w ustawie mają przyczynić się do intensywniejszego wzrostu budownictwa, rozwoju rynku kapitałowego oraz inwestowania na poziomie jednostek samorządu terytorialnego.

Publiczny list zastawny jest papierem wartościowym wyemitowanym na podstawie wierzytelności banku hipotecznego z tytułu udzielonych kredytów lub kredytów zabezpieczonych do pełnej wysokości wraz z odsetkami, gwarancją lub poręczeniem przez Narodowy Bank Polski, Europejski Bank Centralny, rządy lub banki centralne państw Unii Europejskiej.

banki
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)