Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Opodatkowywanie lokat to ostateczność

Opodatkowywanie lokat to ostateczność

Fot. historic.brussels/CC/Flickr

Wykorzystanie środków zgromadzonych na kontach klientów banku po to, aby go ratować przed upadkiem, mogłoby być rozważane tylko jako ostateczność - poinformował minister finansów Belgii Koen Geens, cytowany w piątek przez portal Flanders News.be.

Geens zaznaczył jednak, że nie można wykluczyć takich rozwiązań. Belgijski minister odniósł się w ten sposób do dyskutowanej obecnie propozycji Komisji Europejskiej zakładającej możliwość udziału w stratach banku deponentów, którzy zgromadzili w depozytach więcej niż 100 tys. euro. Pozwoliłoby to na rekapitalizację banku i uratowanie go przed bankructwem.

Zdaniem Geensa ta propozycja jest logiczna, gdyż w przypadku upadku banku koszty obciążyłyby podatników. Minister starał się jednak uspokoić obywateli. - Propozycja dyrektywy to tylko jeden ze środków, jakie mogą zostać podjęte w przypadku ratowania banku. Intencją rządu belgijskiego była zawsze ochrona oszczędności zgromadzonych na kontach obywateli. (...) Musimy przywrócić zaufanie i uspokoić właścicieli depozytów. Jednak nie możemy gwarantować bankom, że zawsze, bez względu na sytuację, będziemy spłacać ich długi - podkreślił.

- W Belgii mamy dobre sposoby radzenia sobie z upadającymi bankami, sprzedając je lub nacjonalizując, jednocześnie chroniąc środki zgromadzone na kontach obywateli. Gwarancja 100 tys. euro pozostaje. Jeżeli bank ma kłopoty, w pierwszym rzędzie zwracamy się do akcjonariuszy, potem do głównych wierzycieli, a na samym końcu, kiedy nie ma już innych możliwości, do właścicieli oszczędności - dodał.

Obciążenie finansowe posiadaczy dużych depozytów, aby ratować bank, zastosowano ostatnio na Cyprze. Największy bank na wyspie - Bank of Cyprus - jest w trakcie restrukturyzacji, a drugi - Laiki Popular Bank - w trakcie likwidacji. Cypr w marcu przyjął plan stabilizacji systemu bankowego i finansów rządowych, aby móc skorzystać z pakietu międzynarodowej pomocy finansowej o wartości 10 mld euro.

Czytaj więcej w Money.pl
Eurogrupa ustępuje. Cypr dostał zgodę na...
Kontrowersyjny podatek od depozytów ma być warunkiem uzyskania pakietu ratunkowego wysokości 10 mld euro.
Czy grozi nam to, co dzieje się na Cyprze?
Cypr to przypadek wyjątkowy i nie można go traktować jako szablonu dla przyszłych planów ratunkowych. Jest jednak jedno ale.
60 procent! Tyle stracą właściele depozytów na Cyprze
Wcześniej mówiono o górnej granicy podatku na poziomie 40 procent. Ale to się nie uda.

podatek, depozyty, belgia, cypr
PAP
Czytaj także
Polecane galerie
Cyd
88.156.186.* 2013-04-12 21:45
Od kiedy kradzież to opodatkowanie ?
menda2
83.29.199.* 2013-04-12 19:49
Eurokołchoz wyznacza nowe standardy dla powiedzenia "masz to jak w banku" :-D
Socjalizm zawsze kończy się tak samo - bankructwem. Kiedyś ZSRR dzisiaj Związek Socjalistycznych Republik Europejskich z taką samą kastą spasionych anonimowych komisarzy, którzy wybierają sami siebie spośród własnego grona wzajemnej adoracji.