Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Opodatkowywanie lokat to ostateczność

0
Podziel się:

Belgijski minister odniósł się w ten sposób do dyskutowanej obecnie propozycji Komisji Europejskiej.

Opodatkowywanie lokat to ostateczność
(historic.brussels/CC/Flickr)

Wykorzystanie środków zgromadzonych na kontach klientów banku po to, aby go ratować przed upadkiem, mogłoby być rozważane tylko jako ostateczność - poinformował minister finansów Belgii Koen Geens, cytowany w piątek przez portal Flanders News.be.

Geens zaznaczył jednak, że nie można wykluczyć takich rozwiązań. Belgijski minister odniósł się w ten sposób do dyskutowanej obecnie propozycji Komisji Europejskiej zakładającej możliwość udziału w stratach banku deponentów, którzy zgromadzili w depozytach więcej niż 100 tys. euro. Pozwoliłoby to na rekapitalizację banku i uratowanie go przed bankructwem.

Zdaniem Geensa ta propozycja jest logiczna, gdyż w przypadku upadku banku koszty obciążyłyby podatników. Minister starał się jednak uspokoić obywateli. _ - Propozycja dyrektywy to tylko jeden ze środków, jakie mogą zostać podjęte w przypadku ratowania banku. Intencją rządu belgijskiego była zawsze ochrona oszczędności zgromadzonych na kontach obywateli. (...) Musimy przywrócić zaufanie i uspokoić właścicieli depozytów. Jednak nie możemy gwarantować bankom, że zawsze, bez względu na sytuację, będziemy spłacać ich długi _ - podkreślił.

_ - W Belgii mamy dobre sposoby radzenia sobie z upadającymi bankami, sprzedając je lub nacjonalizując, jednocześnie chroniąc środki zgromadzone na kontach obywateli. Gwarancja 100 tys. euro pozostaje. Jeżeli bank ma kłopoty, w pierwszym rzędzie zwracamy się do akcjonariuszy, potem do głównych wierzycieli, a na samym końcu, kiedy nie ma już innych możliwości, do właścicieli oszczędności _ - dodał.

Obciążenie finansowe posiadaczy dużych depozytów, aby ratować bank, zastosowano ostatnio na Cyprze. Największy bank na wyspie - Bank of Cyprus - jest w trakcie restrukturyzacji, a drugi - Laiki Popular Bank - w trakcie likwidacji. Cypr w marcu przyjął plan stabilizacji systemu bankowego i finansów rządowych, aby móc skorzystać z pakietu międzynarodowej pomocy finansowej o wartości 10 mld euro.

Czytaj więcej w Money.pl
Eurogrupa ustępuje. Cypr dostał zgodę na... Kontrowersyjny podatek od depozytów ma być warunkiem uzyskania pakietu ratunkowego wysokości 10 mld euro.
Czy grozi nam to, co dzieje się na Cyprze? _ Cypr to przypadek wyjątkowy i nie można go traktować jako szablonu dla przyszłych planów ratunkowych _. Jest jednak jedno _ ale _.
60 procent! Tyle stracą właściele depozytów na Cyprze Wcześniej mówiono o górnej granicy podatku na poziomie 40 procent. Ale to się nie uda.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)