Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Oszustwa bankowe. Próbowali wyłudzić ponad 60 mln złotych

0
Podziel się:

63,9 miliona złotych próbowali wyłudzić z banków oszuści, którzy chcieli zaciągnąć kredyty, wykorzystując m.in. fałszywe dokumenty.

Oszustwa bankowe. Próbowali wyłudzić ponad 60 mln złotych
(greg801/iStockphoto)

63,9 miliona złotych próbowali wyłudzić z banków oszuści, którzy chcieli zaciągnąć kredyty, wykorzystując m.in. fałszywe dokumenty - wynika z danych Związku Banków Polskich. W pierwszym kwartale tego roku doszło do 1362 takich zdarzeń.

Rok wcześniej takich prób było 1422, a łączna kwota kredytów, które próbowano wyłudzić, opiewała na 85,7 mln.

Złodzieje próbują wyłudzać kredyty, wykorzystując zgubione dokumenty, np. dowody osobiste. Koordynator społecznej Kampanii Informacyjnej Systemu Dokumenty Zastrzeżone Grzegorz Kondek podkreślił we wtorek na konferencji ZBP, że od dwóch lat regularnie maleje liczba wyłudzeń kredytów.

- _ Dzięki coraz powszechniejszej praktyce szybkiego zastrzegania utraconych dokumentów w bankach, wykorzystywanie cudzej tożsamości do wyłudzenia kredytu jest zdecydowanie trudniejsze _ - zaznaczył z kolei prezes ZBP Krzysztof Pietraszkiewicz.

Prezes ZBP wyjaśnił, że liczba oszustw poza systemem bankowym jest nadal wielokrotnie wyższa niż tych, które dotyczą samych banków. "Dlatego stale rozbudowujemy bazę Systemu Dokumenty Zastrzeżone i zachęcamy kolejne firmy i instytucje spoza sektora bankowego do korzystania z tych rozwiązań" - powiedział.

W pierwszym kwartale tego roku Polacy zastrzegli 24 tys. utraconych dokumentów. To oznacza, że codziennie do systemu trafia ponad 300 dokumentów - wynika z raportu InfoDOK, przygotowywanego przez Związek Banków Polskich.

Od stycznia do marca tego roku średnia kwota udaremnionych prób wyłudzeń kredytów wyniosła 28 tys. 401 zł. Z kolei kwota największej udaremnionej próby wyłudzenia kredytu w tym czasie to 5 mln 586 tys. 661 zł. Dotyczyło to województwa małopolskiego.

System Dokumenty Zastrzeżone (DZ) chroni osoby, które utraciły swoje dokumenty; ogranicza możliwość wykorzystania papierów do celów przestępczych, popełnianych w imieniu i na szkodę osoby, która je utraciła.

Każdy utracony dokument, np. dowód osobisty, paszport czy prawo jazdy - jak wskazuje ZBP - powinno się natychmiast zastrzec w banku. Skradziony lub zagubiony dokument, zastrzeżony w jednym banku poprzez System DZ, natychmiast trafia do wszystkich innych banków oraz do innych firm i instytucji uczestniczących w tym systemie.

Czytaj więcej w Money.pl
Ministrowie kręcą bat na oszustów podatkowych Na skutek uchylania się od płacenia podatków Unia Europejska traci co roku miliard euro.
Zupełnie nowy sposób na oszustwa bankowe Przedstawiciele firm finansowych ostrzegają przed nowym sposobem wyłudzania pieniędzy.
Pod tym względem jesteśmy bardziej uczciwi Złodzieje próbują wyłudzać kredyty wykorzystując zgubione dokumenty, np. dowód osobisty.
banki
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)