Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Pengab w I 2001 obniżył się do 30,7 pkt. ze względu na prognozy

0
Podziel się:

Styczniowy wskaźnik koniunktury bankowej Pengab obniżył się do 30,7 pkt. z 33,3 pkt. w grudniu i 36,1 pkt. w styczniu 2000 roku, głównie z powodu złych prognoz bankowców

- wynika z badań Pentoru na zlecenie Związku Banków Polskich.

'W styczniu zawsze oceny pogarszały się, było jakieś tąpnięcie, ale tak silne jak w tym roku ostatnio zanotowaliśmy w styczniu 1994 roku' - powiedział Eugeniusz Śmiłowski, prezes Instytutu Badania Opinii i Rynku Pentor.
Z badań wynika, że sytuacja placówek bankowych w grudniu była relatywnie dobra, ale prognozy od miesiąca są złe. 'Prognozy są złe, wbrew temu, co można odczytać z sytuacji w sektorze bankowym' - powiedział Śmiłowski.

O poprawie ogólnej sytuacji ekonomicznej informuje 50 proc. placówek bankowych, 7 proc. odnotowało pogorszenie, a 42 proc. uznało, że ich sytuacja nie zmieniła się.

Poprawy sytuacji ekonomicznej spodziewa się 39 proc. ankietowanych oddziałów, 6 proc. oczekuje pogorszenia, a 54 proc. placówek nie przewiduje żadnej zmiany.

Ogółem Pengab wyniósł w styczniowym badaniu 30,7 pkt. wobec 33,3 pkt. w grudniu i 36,1 pkt. w styczniu 2000 roku. Poprawę wskaźnika odnotowały tylko banki, które nie są notowane na giełdzie. Natomiast pozostałe - placówki PKO BP, banki spółdzielcze i giełdowe - zanotowały pogorszenie. Według badań Pentoru wkłady na rachunkach bieżących rosły w grudniu w 63 proc. placówek, przy czym wkłady od klientów indywidualnych wzrosły w 58 proc. oddziałów banków, a od podmiotów gospodarczych w 68 proc. Wśród banków, 49 proc. spodziewa się dalszego wzrostu wkładów, 11 proc. przewiduje spadek, a 41 proc. nie oczekuje żadnej zmiany.

Z kolei lokaty terminowe rosły w 56 proc. placówek bankowych. Lokaty gospodarstw domowych wzrosły w 69 proc. placówek, a lokaty podmiotów gospodarczych w 58 proc.
W tym zakresie 48 proc. oddziałów banków spodziewa się poprawy sytuacji, 10 proc. przewiduje spadek lokat, a 42 proc. nie spodziewa się zmian.

Dla wkładów walutowych wzrost odnotowało 34 proc. placówek, przy czym wkłady od ludności wzrosły w 31 proc. placówek, a od podmiotów gospodarczych w 34 proc. W 33 proc. placówek rosły depozyty terminowe. Większy wzrost odnotowano dla ludności, w 36 proc. oddziałów, a dla podmiotów gospodarczych wzrosły w 29 proc.

Spośród oddziałów bankowych 27 proc. przewiduje wzrost wkładów a vista, 12 proc. przewiduje spadek, a 61 proc. nie spodziewa się zmian. Natomiast dla depozytów terminowych 26 proc. placówek oczekuje wzrostu, 12 proc. spadku, a żadnych zmian nie spodziewa się 62 proc. oddziałów.

W 57 proc. banków rosła w grudniu akcja kredytowa, 20 proc. placówek zaobserwowało jej zmniejszenie, a 23 proc. nie zanotowało zmian. W 55 proc. oddziałów odnotowano wzrost kredytów dla ludności, a na cele gospodarcze w 53 proc.

Rozwoju akcji kredytowej oczekuje 60 proc. placówek, 55 proc. oczekuje wzrostu kredytów dla ludności, a 56 proc. dla podmiotów gospodarczych. W 25 proc. placówek wzrastał popyt na akcje, w 12 proc. popyt zmalał, a w 63 proc. nie zmieniła się.

Comiesięczne badanie koniunktury bankowej Pentor przeprowadził od 8 do 10 stycznia wśród 202 placówek bankowych w całym kraju.

wiadomości
banki
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)