Notowania

PKO BP wypłaci prawie 700 mln zł. Po 55 groszy na akcję

Jest już oficjalna decyzja w sprawie dywidendy największego polskiego banku.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Newseria)
Zbigniew Jagiełło jest prezesem PKO BP od 2009 roku.

Właściciele PKO BP zdecydowali o podziale prawie 2,8 mld zł zysku wypracowanego w ubiegłym roku. Zdecydowana większość zostanie w banku, ale na kilkaset milionów złotych mogą też liczyć posiadacze akcji.

Akcjonariusze PKO Banku Polskiego zdecydowali o przeznaczeniu 678,5 mln zł z zysku za 2017 rok na dywidendę - wynika z komunikatu zarządu. To oznacza wypłatę w wysokości 55 groszy na każdą akcję banku.

Pozostałe nieco ponad 2 mld zł zysku trafi na tzw. kapitał zapasowy i rezerwowy, co oznacza w praktyce, że po prostu pieniądze te zostaną w banku. W przyszłości będą mogły być zagospodarowane na rozwój, przejęcia lub wzmocnienie finansów.

Dywidenda przegłosowana przez właścicieli PKO BP jest zgodna z wcześniejszymi rekomendacjami zarządu banku. Już w połowie marca rekomendował właśnie podział blisko 25 proc. zysku za 2017 rok między posiadaczy akcji.

Rekomendacja była z kolei zgodna z długoterminową polityką banku, która zakłada systematyczne realizowanie wypłat z zachowaniem zasady ostrożnego zarządzania. Wpisała się też we wcześniejsze zalecenie Komisji Nadzoru Finansowego.

Prezes PKO BP o stopach procentowych:

Dywidenda będzie przysługiwać posiadaczom wszystkich akcji, których jest w obiegu 1 mld 250 mln. Żeby załapać się na wypłatę należy mieć akcje na rachunku maklerskim w dniu 8 sierpnia. Wtedy też zostanie ustalona lista uprawnionych. Otrzymają oni przelew 22 sierpnia.

Obecnie jedna akcja PKO BP na giełdzie w warszawie kosztuje około 38,20 zł.

PKO Bank Polski jest liderem polskiego sektora bankowego. Ma około 18 proc. wszystkich depozytów klientów składanych w bankach. Podobny udział w rynku ma w przypadku kredytów.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: dywidenda, pko bp, giełda, wiadomości, gospodarka, najważniejsze, giełda na żywo, banki
Źródło:
ISBnews
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
18-06-2018

adaI co tu komentować śmiech na sali ?!!!!!!!!!!!!!!!

18-06-2018

ZORROA OPROCENTOWANIE LOKAT PONIŻEJ INFLACJI = KRADZIEŻ .

18-06-2018

ErykZłodzieje :)

Rozwiń komentarze (21)