Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
bph
02.06.2010 09:34

PKO BP poważnie myśli o przejęciu BZ WBK

PKO BP rozpoczął przygotowania do przejęcia 70,4 proc. akcji BZ WBK.

Podziel się
Dodaj komentarz
(urbanlegend/CC/Flickr)

PKO Bank Polski rozpoczął przygotowania do przejęcia 70,4 proc. akcji Banku Zachodniego WBK, oferowanych przez Allied Irish Banks.

PKO BP, który wynajął już Credit Suisse jako doradcę przy tej transakcji, może kupić akcje BZ WBK w konsorcjum albo dzięki emisji akcji - podaje _ Rzeczpospolita _, powołując się na nieoficjalne informacje.

_ - Wynajmowanie banków inwestycyjnych czy firm doradztwa strategicznego jest stałym elementem budowania pozycji PKO BP jako narodowego championa finansowego _ - powiedział gazecie prezes PKO BP Zbigniew Jagiełło, komentując te informacje. Dodał, że los BZ WBK nie jest mu obojętny.

PKO BP mogłoby kupić akcje od AIB w konsorcjum lub też sfinansować transakcję nową emisją akcji. Spółka ma obecnie około 5 mld zł wolnych środków, natomiast oferowany pakiet jest wyceniany na około 10,5 mld zł, podkreśla gazeta. Zaznacza też, że PKO BP ma w tej transakcji wsparcie rządu.

_ - Ubiegłoroczna emisja akcji zakończyła się dużą nadsubskrypcją. Jeśli będzie to konieczne w grę wchodzi też emisja akcji z prawem poboru lub udział pasywnych inwestorów finansowych. Mowa o OFE czy PZU _ - powiedziała _ Rz _ osoba związana z rządem.

Gdyby doszło do połączenia, te oddziały, które się pokrywają i które mają gorsze wskaźniki rentowności, mogłyby być sprzedane innym inwestorom - podobnie jak miało to miejsca przy fuzji Pekao i Banku BPH, gdzie logo i część oddziałów kupił amerykański bank GE_ _.

_ - Aby wszystko zostało w polskich rękach, tę część BZ WBK mogłyby przejąć np. banki spółdzielcze _ - powiedziała osoba z kręgów rządowych, cytowana przez gazetę.

W wyniku fuzji powstałby 17. bank w Europie pod względem wartości, szacuje _ Rzeczpospolita _. Łączna kapitalizacja PKO BP i BZ WBK to obecnie 64,4 mld zł.

Jak podaje gazeta, AIB oczekuje na niewiążące oferty na BZ WBK. Według wcześniejszych informacji, krótka lista potencjalnych inwestorów powinna powstać w sierpniu-wrześniu, zaś transakcja może zostać zrealizowana w końcu tego lub na początku przyszłego roku.

Tymczasem serwis internetowy Ireland OnLine podał we wtorek, że w gronie kilkunastu potencjalnych inwestorów zainteresowanych BZ WBK są dwa banki z Francji.

- _ Informacje z Francji sugerują, że zarówno BNP Paribas, jak i Societe Generale są chętne do przejęcia należącego do AIB BZ WBK _ - czytamy w serwisie.

Tagi: bph, bzw, pko, peo, pzu, giełda, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, najważniejsze, giełda na żywo, banki
Źródło:
ISBnews
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz