Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
podatek bankowy
06.06.2012 16:01

Podatek bankowy. Palikot chce go wprowadzić

Ruch Palikota przygotował i złoży w najbliższym czasie w Sejmie projekt wprowadzający podatek bankowy od transakcji finansowych.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Jan BIELECKI/East News)

Ruch Palikota przygotował i złoży w najbliższym czasie w Sejmie projekt wprowadzający podatek bankowy od transakcji finansowych - poinformował poseł tej partii Wincenty Elsner.

Projekt ma na celu zwiększenie wpływów budżetowych i ograniczenie krótkoterminowych transakcji na rynku kapitałowym _ o charakterze spekulacyjnym _. _ - Szacujemy, że w ciągu czterech lat z tego podatku do budżetu wpłynie ponad 4 mld zł _ - powiedział poseł Ruchu.

Wedłyg posła zysk netto banków w Polsce w zeszłym roku wyniósł prawie 16 mld zł. _ - Mimo kryzysu banki mają się dobrze _ - ocenił.

Poinformował, że proponowany przez jego ugrupowanie podatek _ ma charakter obrotowy _. _ - Będą go płacić instytucje finansowe i będzie płacony od transakcji pomiędzy nimi. Podatek będą płacić obie strony. Będzie dotyczyć całego sektora bankowości, instytucji finansowych _ - powiedział poseł Ruchu.

Jak dodał, według propozycji jego ugrupowania podatek ma być _ płacony również, gdy stroną transakcji będzie instytucja finansowa zlokalizowana poza granicami Polski _.

Elsner powiedział, że projekt przewiduje stawkę 0,05 proc. od instrumentów pochodnych i 0,1 proc. od pozostałych transakcji.

Instrumenty pochodne to obciążone dużym ryzykiem transakcje oparte na przyszłej wartości papierów wartościowych, towarów bądź kursów walutowych. W zależności od rodzaju kontraktu nabywcy osiągają zysk, gdy wartość rzeczywista dóbr lub akcji w momencie rozliczenia instrumentu pochodnego jest wyższa bądź niższa od tego założonego w kontrakcie. Handel instrumentami pochodnymi odbywa się poprzez giełdy lub poza nimi.

Poseł zaznaczył, że - według propozycji Ruchu Palikota - z płacenia podatku mają być wyłączone m.in. NBP, Skarb Państwa, Bank Gospodarstwa Krajowego, Europejski Bank Centralny, Krajowy Depozyt Papierów Wartościowych.

Czytaj więcej w Money.pl
Rząd ujawnił, ile zarobił na podwyżce VAT-u Dochody budżetu państwa w 2011 r. były wyższe o 1,6 proc. od prognozowanych w ustawie budżetowej.
Balcerowicz: Żadne pieniądze już nie pomogą - _ Nasz kraj osiągnął już spory sukces dzięki wsparciu z Unii. Teraz czas na reformy _ - uważa były szef NBP.
Drastycznie obniżą dług publiczny? To możliwe Ta ustawa bardzo ograniczy poziom wydatków instytucji publicznych.
Tagi: podatek bankowy, wincenty elsner, budżet, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, podatki, banki
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz