Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Ponad 100 tys. punktów handlowo-usługowych w Polsce przyjmuje karty Visa

0
Podziel się:

51% punktów w Polsce jest wyposażonych w terminale elektroniczne akceptujące wszystkie karty z paskiem magnetycznym, w tym działające wyłącznie w środowisku elektronicznym karty Visa Electron.

W Polsce kartami Visa można już zapłacić w ponad
100 tys. placówek handlowo-usługowych. Ponad połowa z tych punktów - zwłaszcza miejsca najczęstszych zakupów jak hipermarkety, duże sklepy, stacje benzynowe - wyposażona jest w nowoczesne, elektroniczne czytniki kart, co umożliwia zapłatę najbardziej popularnymi w Polsce kartami Visa Electron.

Na początku lat 90-tych w całej Polsce było niewiele ponad 400 punktów przyjmujących karty Visa, nastawionych głównie na obsługę turystów, zaś pierwsze terminale elektroniczne pojawiły się w 1992 r. Od tego momentu liczba miejsc, gdzie są takie terminale ciągle rośnie. W 1997 r. było ich 5 tys., a w ciągu ostatnich czterech lat liczba takich miejsc zwiększyła się aż 10-krotnie.

W efekcie już 51% punktów w Polsce jest wyposażonych w terminale elektroniczne akceptujące wszystkie karty z paskiem magnetycznym, w tym działające wyłącznie w środowisku elektronicznym karty Visa Electron. Proporcja liczby punktów przyjmujących karty Visa Electron do liczby wszystkich punktów akceptujących wypukłe karty Visa (wyposażonych w terminale lub ręczne imprintery) jest niewiele mniejsza niż w krajach, gdzie taki system płatności obecny jest od dziesięcioleci, np. Wielkiej Brytanii (64%) czy Francji (58%), natomiast większa niż np. w Holandii (45%) czy Grecji (22%).

Elektroniczne terminale zdecydowanie usprawniają płatności kartą poprzez automatyczny zapis danych dotyczących transakcji oraz poprzez umożliwienie automatycznego dokonania jej autoryzacji dzięki wykorzystywaniu sieci telefonicznej do przesyłania danych o transakcji.

„Rozwój sieci akceptacji kart w Polsce w naturalny sposób podążył za lawinowym przyrostem kart Visa w kraju w ciągu ostatnich 2 lat, odzwierciedlając tym samym korzyści z bezgotówkowych płatności zarówno dla konsumentów jak i dla akceptantów kart” -- stwierdziła Małgorzata O’Shaughnessy, dyrektor generalny Visa International w Polsce.

„Szczególnie nas cieszy znacząca już sieć akceptacji kart Visa Electron, najpopularniejszej karty płatniczej w Polsce”.

Doświadczenia Visa International wskazują, że właściciele placówek detalicznych w 84% przypadków decydują się przyjmować karty Visa po to, by unowocześnić i poprawić obsługę klientów, zaś ponad 60% z nich przyznaje, że wybrali karty Visa pod naciskiem kupujących. Na koniec marca br. polskie banki wydały ogółem ponad 6,2 miliona kart Visa wszystkich typów, w tym prawie 5 milionów kart Visa Electron.

Podstawowe zalety kart Visa dla placówek handlowo-usługowych to znacznie większa wygoda dla obu stron transakcji oraz większe obroty. Wartość zakupów, dokonywanych przy użyciu karty płatniczej Visa jest średnio o 25% wyższa niż zakupów za gotówkę.

Sklep przyjmujący płatność kartą Visa ma pewność otrzymania zapłaty, ponieważ każda transakcja zawarta zgodnie z zasadami ma bankową gwarancję płatności. Klienci zaś mogą wybrać taki sposób płacenia, jaki im najbardziej odpowiada. Transakcje kartą Visa zapewniają też prostszą obsługę - sprzedaż bez problemów z wydawaniem reszty oraz zmniejszenie kosztów obsługi płatności gotówką. Także płatność odbywa się szybko - transakcje dokonywane są w ciągu kilkudziesięciu sekund. Upraszczają tym samym obsługę klienta, obniżając jednocześnie jej koszt. Placówki przyjmujące karty Visa zmniejszają ryzyko utraty i kradzieży gotówki.

Kartą Visa można u nas zapłacić nie tylko w miejscach największych i najczęstszych zakupów takich jak hipermarket czy stacja benzynowa, ale też np. w taksówce, na pokładzie samolotu czy w regionalnym stoisku na krakowskim Rynku Głównym. Na koniec czerwca br. wypukłymi kartami Visa (akceptowanymi przez czytnik elektroniczny oraz imprinter) można było zapłacić w 100,2 tys. punktów, natomiast zarówno karty płaskie (Visa Electron) jak i wypukłe przyjmowało 51,5 tys. punktów w całym kraju.

Wśród wszystkich punktów akceptujących karty Visa było m.in. 62,5 tys. sklepów, 8,3 tys. lokali gastronomicznych, 1,8 tys. biur podróży i 5,6 tys. stacji benzynowych.

Wartość transakcji realizowanych przy użyciu kart Visa wynosi ponad 1,9 biliona USD rocznie. Karty z logo Visa (wypukłe) są akceptowane w ponad 22 milionach punktów handlowo-usługowych na całym świecie. Gotówkę na wszystkie typy kart Visa wypłaca ponad 663 tys. bankomatów. Organizacja Visa odgrywa wiodącą rolę w rozwijaniu nowych systemów i technologii płatniczych na rzecz swoich 21 tys. członkowskich instytucji finansowych oraz posiadaczy wydawanych przez nie kart. Visa jest liderem w dziedzinie internetowych systemów płatniczych i pionierem rozwoju u–commerce, czyli handlu uniwersalnego (universal commerce), tj. możliwości realizowania transakcji handlowych w dowolnym momencie, w dowolnym miejscu i za pośrednictwem dowolnego urządzenia.

W Polsce do organizacji Visa International należy 41 banków, zaś 35 z nich jest emitentami kart Visa. Wydały one do końca marca 2001 r. ponad 6,2 mln kart Visa, którymi w poprzedzających 12 miesiącach zawarto w kraju i za granicą ponad 193 mln transakcji o łącznej wartości ponad 10 mld dolarów.

wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)