Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
bankowość
05.05.2016 16:14

Przejęcie Banku BPH przez Alior Bank. Zgoda na emisję akcji

Za emisją głosował m.in. największy udziałowiec - PZU.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Bartosz Wawryszuk, (LUK))

Alior Bank robi kolejny krok w kierunku sfinansowania przejęcia BPH. Uzyskał zgodę na emisję nowych akcji, z których sprzedaży może uzyskać ponad 2 mld zł. Za emisją głosował m.in. największy udziałowiec - PZU.

Akcjonariusze Alior Banku zatwierdzili emisję nowych akcji o wartości do 2,2 mld zł. Emisja zostanie przeprowadzona w drodze oferty publicznej z zachowaniem prawa poboru na rzecz dotychczasowych akcjonariuszy. Dzień prawa poboru został wyznaczony na 23 maja.

- Uzyskanie zgody akcjonariuszy na podwyższenie kapitału to niezbędny krok przybliżający nas do oferty publicznej nowych akcji. Ta z kolei umożliwi nam przeprowadzenie transakcji nabycia atrakcyjnej i komplementarnej do naszej działalności części Banku BPH, a także zapewni kapitał potrzebny do dalszego dynamicznego rozwoju Alior Banku - powiedział prezes Alior Banku Wojciech Sobieraj, cytowany w komunikacie.

Dodał, że akceptację walnego zgromadzenia zarząd postrzega jako wyraz poparcia akcjonariuszy dla strategii zwiększania skali działalności i umacniania pozycji Alior Banku m.in. poprzez aktywny udział w konsolidacji sektora bankowego w Polsce. Podkreślił, że w wyniku przejęcia podstawowej działalności Banku BPH, Alior Bank znajdzie się na dziewiątym miejscu pod względem wartości aktywów w Polsce.

Podwyższenie kapitału zakładowego wiązało się ze zmianą statutu Alior Banku, co wymagało poparcia 3/4 głosów obecnych na NWZ. Podczas dzisiejszego głosowania emisję nowych akcji poparli akcjonariusze reprezentujący 99,4 proc. głosów.

Dzień prawa poboru został ustalony na 23 maja 2016 r. Inwestorom posiadającym akcje Alior Banku na koniec tego dnia za każdą jedną akcję będzie przysługiwać jedno jednostkowe prawo poboru. Liczba nowych akcji, które będzie można nabyć w zamian za jedno prawo poboru, będzie zależeć od ostatecznej liczby emitowanych akcji.

"Szczegóły oferty publicznej, w tym ostateczna liczba nowych akcji oraz cena emisyjna, zostaną ogłoszone po zatwierdzeniu i opublikowaniu prospektu emisyjnego" - czytamy w komunikacie.

Bank podał, że posiadacze praw poboru będą mogli je wykorzystać, zapisując się na nowe akcje lub sprzedając prawa poboru na GPW. Należy przy tym pamiętać, że niewykorzystane prawa poboru wygasną. Terminy zapisów na nowe akcje oraz terminy notowania praw poboru zostaną wskazane w prospekcie emisyjnym.

Największy akcjonariusz Alior Banku - PZU, posiadający obecnie samodzielnie 25,19 proc. akcji Banku - zobowiązał się do objęcia nowych akcji w ramach oferty publicznej proporcjonalnie do swojego udziału.

Podwyższenie kapitału jest ponadto gwarantowane przez konsorcjum banków, z którymi 6 kwietnia tego roku Alior Bank zawarł przedwstępną umowę o gwarantowaniu emisji.

Pod koniec kwietnia Alior Bank złożył do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów wniosek o wyrażenie zgody na nabycie części mienia Banku BPH.

Alior Bank rozpoczął działalność w listopadzie 2008 roku. Bank zadebiutował na warszawskiej giełdzie w grudniu 2012 r. Aktywa banku miały wartość 40 mld zł na koniec 2015 r.

Tagi: bankowość, giełda, wiadomości, gospodarka, najważniejsze, giełda na żywo, banki
Źródło:
ISBnews
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz