Notowania

banki
06.04.2018 13:09

Decyzja o przejęciu Raiffeisen Polbank zapadła? "Sytuacja bez wyjścia"

Oficjalny komunikat w tej sprawie może być ogłoszony w ciągu kilku dni.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Wlodzimierz Wasyluk / East News)
Szykują się kolejne zmiany właścicielskie w sektorze bankowym.

Dwa duże banki działające w Polsce wkrótce będą miały jednego właściciela. Wszystko wskazuje na to, że ogłoszenie przejęcia Raiffeisen Polbank przez BNP Paribas to kwestia czasu. Być może tylko kilku dni.

Francuski bank BNP Paribas jest już bliski dogadania się z austriackim Raiffeisen Bank International. Chodzi o przejęcie działającego w naszym kraju Raiffeisen Polbank. Decyzja może zostać ogłoszona w ciągu najbliższych kilku dni - podaje agencja Reuters, powołując się na informatorów blisko związanych ze sprawą.

- Moim zdaniem przejęcie Raiffeisena przez BNP Paribas jest już uzgodnione. To sytuacja bez wyjścia. Fakt, że ciągle decyzja nie została ogłoszona, wynika z negocjacji dotyczących ostatecznej ceny - informuje jeden z rozmówców. Podkreśla, że Francuzi są na uprzywilejowanej pozycji i dyktują warunki.

Drugie ze źródeł agencji Reuters wskazuje, że cały proces negocjacji jest na finiszu i decyzja może być ogłoszona w ciągu najbliższych kilku dni.

Przedstawiciele obu banków zgodnie odmawiają komentarza w tej sprawie.

"Polskie banki wejdą na rynki zachodnie"

Austriacy sprzedają Raiffeisen Polbank, bo na polskim rynku brakuje mu odpowiedniej skali działalności do generowania oczekiwanych zysków. Francuzi z kolei zdają sobie sprawę, że po przejęciu, w ich rękach znajdzie się siódmy i dziesiąty bank w Polsce. Razem przeskoczyłyby m.in. ING Bank Śląski.

Po połączeniu aktywa obu banków wynosiłyby razem 121 mld zł, a kapitały własne sięgałyby 13 mld zł. To daje w sumie piąte miejsce na rynku za mBankiem.

Raiffeisen Bank Polska S.A. - działający pod nazwą Raiffeisen Polbank - został założony w 1991 roku i jest jednym z najdłużej obecnych na polskim rynku banków z udziałem kapitału zagranicznego. Z początkiem 2013 roku awansował do grona największych banków w Polsce za sprawą połączenia z Polbank EFG S.A.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: banki, przejęcie, giełda, wiadomości, gospodarka, najważniejsze, giełda na żywo
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
06-04-2018

aferaFinansowanie SKOK-ów nikomu się po prostu nie opłaca, dlatego zwijają interes.

06-04-2018

PaliakTo jak ten bank się będzie teraz nazywał? Raiffeisen Polbank BGŻ BNP Paribas?

06-04-2018

BrewBędzie jak z Polbankiem. Gdyby Raiffeisen go nie kupił to by był teraz bardzo dochodowy. Francuzi dostaną taki Polbank. Ze słabymi klientami. … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (14)