Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Decyzja o przejęciu Raiffeisen Polbank zapadła? "Sytuacja bez wyjścia"

Decyzja o przejęciu Raiffeisen Polbank zapadła? "Sytuacja bez wyjścia"

Szykują się kolejne zmiany właścicielskie w sektorze bankowym. Fot. Wlodzimierz Wasyluk / East News
Szykują się kolejne zmiany właścicielskie w sektorze bankowym.

Dwa duże banki działające w Polsce wkrótce będą miały jednego właściciela. Wszystko wskazuje na to, że ogłoszenie przejęcia Raiffeisen Polbank przez BNP Paribas to kwestia czasu. Być może tylko kilku dni.

Francuski bank BNP Paribas jest już bliski dogadania się z austriackim Raiffeisen Bank International. Chodzi o przejęcie działającego w naszym kraju Raiffeisen Polbank. Decyzja może zostać ogłoszona w ciągu najbliższych kilku dni - podaje agencja Reuters, powołując się na informatorów blisko związanych ze sprawą.

- Moim zdaniem przejęcie Raiffeisena przez BNP Paribas jest już uzgodnione. To sytuacja bez wyjścia. Fakt, że ciągle decyzja nie została ogłoszona, wynika z negocjacji dotyczących ostatecznej ceny - informuje jeden z rozmówców. Podkreśla, że Francuzi są na uprzywilejowanej pozycji i dyktują warunki.

Drugie ze źródeł agencji Reuters wskazuje, że cały proces negocjacji jest na finiszu i decyzja może być ogłoszona w ciągu najbliższych kilku dni.

Przedstawiciele obu banków zgodnie odmawiają komentarza w tej sprawie.

"Polskie banki wejdą na rynki zachodnie"


Austriacy sprzedają Raiffeisen Polbank, bo na polskim rynku brakuje mu odpowiedniej skali działalności do generowania oczekiwanych zysków. Francuzi z kolei zdają sobie sprawę, że po przejęciu, w ich rękach znajdzie się siódmy i dziesiąty bank w Polsce. Razem przeskoczyłyby m.in. ING Bank Śląski.

Po połączeniu aktywa obu banków wynosiłyby razem 121 mld zł, a kapitały własne sięgałyby 13 mld zł. To daje w sumie piąte miejsce na rynku za mBankiem.

Czytaj więcej: BGŻ BNP Paribas bada opłacalność transakcji

Raiffeisen Bank Polska S.A. - działający pod nazwą Raiffeisen Polbank - został założony w 1991 roku i jest jednym z najdłużej obecnych na polskim rynku banków z udziałem kapitału zagranicznego. Z początkiem 2013 roku awansował do grona największych banków w Polsce za sprawą połączenia z Polbank EFG S.A.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

banki, przejęcie, bnp paribas, raiffeisen polbank
Money.pl
Czytaj także
Polecane galerie
Wandal
2018-07-15 20:11
Jest moze drugie dno tej sprawy .
Hh
2018-07-15 20:10
Jjkm
dd
2018-04-06 23:54
Germańcy są bardziej praktyczni a żabojady wolą obiecywać gruszki na wierzbie
Pokaż wszystkie komentarze (13)