Notowania

banki
12.01.2018 10:03

BGŻ BNP Paribas przejmie Raiffeisen Polbank? Bada opłacalność transakcji

Bank BGŻ BNP Paribas rozpoczyna due diligence Raiffeisen Polbanku, wynika z nieoficjalnych informacji "Parkietu" i "Rzeczpospolitej".

Podziel się
Dodaj komentarz
(Wlodzimierz Wasyluk / East News)
Raiffeisen Polbank zmieni właściciela?

BGŻ BNP Paribas nie rezygnuje z przejęcia Raiffeisena. Co więcej, zdecydowano o rozpoczęciu szczegółowej analizy opłacalności takiej transakcji. Z nieoficjalnych informacji wynika, że niedawno przedstawiciele zarządów obu stron odbyli spotkanie.

Bank BGŻ BNP Paribas rozpoczyna tzw. due diligence Raiffeisen Polbanku - wynika z nieoficjalnych informacji "Parkietu" i "Rzeczpospolitej".

Poprzez pojęcie due diligence należy rozumieć wyczerpującą analizę kondycji finansowej, prawnej i podatkowej. Takie szczegółowe badanie poprzedza zawsze transakcje fuzji i przejęć.

"Odbyła się już tzw. management presentation, podczas której zarząd tego banku przedstawił jego sytuację. Na spotkaniu obecni mieli być nie tylko przedstawiciele zarządu BGŻ BNP Paribas, ale też francuskiej spółki matki BNP Paribas" - czytamy w "Rzeczpospolitej".

Banki oficjalnie nie komentują tych informacji.

"Polskie banki wejdą na rynki zachodnie"

Gdyby doszło do przejęcia, w rękach Francuzów byłby wtedy siódmy i dziesiąty bank w Polsce. Razem przeskoczyłyby ING Bank wśród największych instytucji finansowych w naszym kraju. Po ewentualnym połączeniu łączne aktywa banków wynosiłyby 121 mld zł i kapitały własne 12,9 mld zł. To daje w sumie piąte miejsce na rynku za mBankiem.

W listopadzie Raiffeisen Bank International poinformował, że planuje przeprowadzić pierwotną ofertę publiczną polskiego banku nie później niż 15 maja 2018 roku, po wydzieleniu z niego portfela detalicznych walutowych kredytów hipotecznych. Alternatywnym rozwiązaniem miała być sprzedaż podstawowej działalności Raiffeisen Banku Polska, bez wspomnianego portfela. Według informacji opublikowanych wówczas przez agencję Reuters, zainteresowany przejęciem miał być BNP Paribas.

Bank BGŻ BNP Paribas jest członkiem wiodącej międzynarodowej grupy bankowej BNP Paribas. Jest bankiem uniwersalnym, notowanym na GPW.

Raiffeisen Bank Polska S.A. - działający pod nazwą Raiffeisen Polbank - został założony w 1991 roku i jest jednym z najdłużej obecnych na polskim rynku banków z udziałem kapitału zagranicznego. Z początkiem 2013 roku awansował do grona największych banków w Polsce za sprawą połączenia z Polbank EFG S.A.

Tagi: banki, finanse, bankowość, giełda, wiadomości, gospodarka, najważniejsze, giełda na żywo
Źródło:
ISBnews
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
12-01-2018

DobryEj to chyba dobrze że mamy coraz więcej POLSKICH banków w naszych POLSKICH rękach drodzy lewacy?

13-01-2018

FuzjaI znowu zwolnienia i likwidacja oddziałów dublujacych się w miastach gdzie ci ludzie znajdą prace w dobrej zmianie

12-01-2018

JotBank BGZ BNP Paribas Raiffeisen POLBANK Polska S.A.

Rozwiń komentarze (16)