Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Rezerwy obowiązkowe w dół?

0
Podziel się:

Prezes NBP Leszek Balcerowicz potwierdził, że Narodowy Bank Polski wykupi 3 kwietnia pozostałe 40 proc. obligacji wyemitowanych w 1999 roku w zamian za obniżkę rezerw obowiązkowych

.

"Zarząd NBP zdecydował o wcześniejszym wykupie obligacji 3 kwietnia obligacji przeznaczonych dla banków w związku z obniżeniem stopy rezerw obowiązkowej" - powiedział Balcerowicz na środowej konferencji po posiedzeniu RPP.

RPP podpisała w lipcu 1999 roku z 67 bankami umowy o objęciu przez nie obligacji emitowanych przez NBP zabezpieczonych zadłużeniem Skarbu Państwa w NBP. Wartość obligacji wyniosła 13,03 mld zł. Termin wykupu wynosi od sześciu do dziesięciu lat, a oprocentowanie ustalono na poziomie inflacji.

W lutym 2002 roku NBP zamienił 60 proc. tych obligacji o wartości 7,8 mld zł na papiery 10-letnie o oprocentowaniu na poziomie bonów rocznych.

Wcześniej w wywiadzie dla PAP z grudnia 2002 roku prezes NBP zapowiedział, że NBP wykupi pozostałe 40 proc. obligacji wyemitowanych w 1999 roku w marcu tego roku i ta operacja będzie poprzedzać obniżenie rezerw obowiązkowych.

"Co do rezerwy nie jestem w stanie podać daty. Zdaniem RPP i zarządu NBP obniżanie stopy rezerw obowiązkowych z punktu widzenia funkcjonowania banków jest wskazane i chcielibyśmy to zrobić w harmonii z Ministerstwem Finansów. W imię dobrych obyczajów chcielibyśmy to uzgodnić. Z naszej strony jest pełne poparcie dla tego posunięcia" - powiedział na konferencji prasowej Balcerowicz.

Stopa rezerw obowiązkowych wynosi w Polsce obecnie 4,5 proc. po obniżce w styczniu 2002 roku z 5 proc. Jednocześnie jednak z obniżką NBP zabronił zaliczania do rezerwy gotówki w kasach banków.

W Unii Europejskiej natomiast obowiązuje odprowadzanie 2 proc. od depozytów na rezerwę obowiązkową.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)