Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
prawo bankowe
10.06.2011 12:31

Sejm znowelizował Prawo bankowe

Zmiany mają pozwolić na przekształcenie oddziału instytucji kredytowej, działającego w Polsce, w bank krajowy.

Podziel się
Dodaj komentarz
(luisierra/iStockphoto)

Zmiany mają pozwolić na przekształcenie oddziału instytucji kredytowej, działającego w Polsce, w bank krajowy. W głosowaniu wzięło udział 425 posłów i wszyscy byli za przyjęciem ustawy.

Ustawa określa warunki, zasady i procedury takiego przekształcenia. Instytucje kredytowe będą mogły utworzyć bank przez wniesienie do spółki akcyjnej składników majątkowych istniejącego w Polsce oddziału.

Instytucje kredytowe mogą prowadzić na terytorium Polski działalność poprzez oddział lub w ramach działalności transgranicznej. Do podjęcia przez oddział działalności bankowej nie jest wymagane uzyskanie zezwolenia polskiej Komisji Nadzoru Finansowego. Wystarczy do tego właściwa informacja od nadzoru finansowego państwa macierzystego takiej instytucji kredytowej.

Po przekształceniu w bank krajowy, nadzór nad jego działalnością będzie sprawował KNF, a depozyty w nim gromadzone będą pod ochroną naszego Bankowego Funduszu Gwarancyjnego. W ocenie rządu będzie to korzystne z punktu widzenia klientów polskiego oddziału instytucji kredytowej.

Rząd w uzasadnieniu do ustawy podkreślił, że dotychczas nie było przepisów umożliwiających takie przekształcenie, natomiast możliwe było przekształcenie banku krajowego w oddział instytucji kredytowej.

Na koniec stycznia w Polsce działalność prowadziło 20 oddziałów instytucji kredytowych. Wartość ich aktywów wynosiła 55,8 mld zł - 4,8 proc. aktywów całego sektora bankowego w Polsce.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/232/t78824.jpg ) ] (http://www.money.pl/banki/wiadomosci/artykul/zyski;bankow;wyzsze;o;30;procent;to;malo,79,0,826447.html) Zyski banków wyższe o 30 procent. To mało Wciąż jest jednak duża szansa, że ich akcje okażą się w tym roku dobrą inwestycją. Prognozy są bowiem obiecujące.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/90/t21338.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/wyludzenia;kredytow;to;prawdziwa;plaga,227,0,815587.html) Wyłudzenia kredytów. To prawdziwa plaga Od stycznia ponad milion 700 tysięcy razy próbowano wyłudzić pieniądze z banków.
Tagi: prawo bankowe, kraj, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, prawo, wiadmości, banki
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz