Notowania

timothy geithner
18.07.2012 21:54

Skandal z manipulowaniem stopą Libor: USA za solidną reformą

Minister finansów USA zdradził w wywiadzie, jak zareagował, gdy zorientował się, że proces ustalania oprocentowania pożyczek międzybankowych został zaburzony.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Barclays)

W wywiadzie dla sieci CNBC minister finansów USA Timothy Geithner odniósł się do skandalu związanego z manipulowaniem stopą kredytu Libor, wzywając do reform sektora i podjęcia zdecydowanych kroków, które przywrócą zaufanie do systemu finansowego.

Geithner powiedział również, że aby odbudować zaufanie do całego systemu finansowego konieczna jest _ zdecydowana odpowiedź _ na tę aferę, która wstrząsnęła światem finansów.

Stany Zjednoczone będą forsować _ solidną i wiarygodną _ reformę Liboru - obiecał Geithner, dodając, że władze brytyjskie _ nie uregulowały tego problemu wprowadzając jedynie skromne reformy _. - _ Przejęliśmy teraz inicjatywę, aby przeprowadzić szerzej zakrojoną akcję reformatorską, obejmującą najważniejsze kraje świata _ - podkreślił Geithner.

Minister, który w 2008 roku był szefem nowojorskiego oddziału Fed dodał w rozmowie z CNBC, że gdy zorientował się, iż proces ustalania oprocentowania pożyczek międzybankowych został zaburzony podjął szybkie i właściwe kroki, by zaradzić tej sytuacji.

Geithner wysłał wówczas do brytyjskich regulatorów rynku bankowego i Bank of England (banku centralnego) memorandum, w którym wyraził niepokój w związku z możliwym manipulowaniem londyńską stopą wymiany międzybankowej - pisze AP.

Czytaj więcej [ ( http://static1.money.pl/i/h/229/m104165.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/unia-europejska/wiadomosci/artykul/afera;libor;barclays;bedzie;tylko;kozlem;ofiarnym,170,0,1126058.html) *Doszło do wielkiego skandalu. Przez bankierów * Resort sprawiedliwości w USA dokładnie przyjrzy się manipulowaniu stopą LIBOR. Afera zatacza coraz szersze kręgi. Obecny minister finansów USA ostrzegł wówczas amerykańskich regulatorów sektora bankowego, którzy - jego zdaniem - _ od początku reagowali zdecydowanie _ na te manipulacje. _ Sprawą kluczową _ jest odbudowanie teraz zaufania do systemu finansowego - podkreślił Geithner.

Wczoraj szef Rezerwy Federalnej Ben Bernanke powiedział, że skandal związany z manipulowaniem Liborem może _ podkopać zaufanie rynków _, a sposób ustalania wysokości stóp oprocentowania pożyczek, jakich udzielają sobie nawzajem instytucje finansowe, przez panel banków jest _ systemowo niewydolny _.

Libor jest dzienną stopą oprocentowania kredytu międzybankowego ustalaną przez Thomsona-Reutersa na podstawie danych dostarczanych przez banki zrzeszone w Brytyjskim Stowarzyszeniu Bankowości (BBA). Stopa stosowana jest dla ustalenia oprocentowania krótkoterminowego kredytu międzybankowego w konkretnej walucie. Libor to jedna z dwóch najważniejszych stóp procentowych całego świata finansów.

Manipulowanie Liborem, o które oskarżany jest brytyjski bank Barclays i blisko 20 innych instytucji finansowych stało się przedmiotem międzynarodowych dochodzeń regulatorów rynku. Resort sprawiedliwości USA przymierza się do postępowania karnego przeciw bankom. Skandal podważył zaufanie do całego sektora i może rzucić nowe światło na zachowanie wielkich instytucji finansowych w okresie największego załamania finansowego po 2008 roku - uważają eksperci.

Czytaj więcej w Money.pl
Będą surowe kary za manipulacje na rynku Komisarz UE ds. rynku wewnętrznego wyciągnął wnioski z afery wokół banku Barclays.
Kondycja banków to "moralne trzęsawisko" -_ Nikt w najwyższym kierownictwie banku Barclays nie poczuwa się do odpowiedzialności za manipulację stopą kredytu międzybankowego Libor _ - złości się minister Cable.
Podwyżki szefów korporacji - 49 procent Dyrektor wykonawczy (CEO) Royal Bank of Scotland, Stephen Hester nie otrzyma wartej 1,5 mln dol. premii.
Tagi: timothy geithner, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, gospodarka światowa, banki
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz