Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Szwajcaria nie chce być sejfem dla dyktatorów

0
Podziel się:

Fortuny ukradzione przez despotów mają być przekazywane rządom ich krajów.

Szwajcaria nie chce być sejfem dla dyktatorów
(malias/CC/Flickr)

Szwajcaria wprowadza w życie nowe regulacje, które mają umożliwić zwrot majątku pozyskanego nielegalnie przez osoby pełniące funkcje polityczne. Fortuny ukradzione przez despotów mają być przekazywane rządom ich krajów.

Jeszcze do niedawna kleptokraci tego świata nie mieli większego problemu z inwestowaniem w Europie zdefraudowanych publicznych pieniędzy. Do klientów helweckich banków należeli między innymi obaleni już dyktatorzy jak prezydent Filipin Ferdinand Marcos, Sani Abacha z Nigerii, Mobutu Sese Seko z Zairu, prezydent Liberii Charles Tylor czy prezydent Tunezji Zine al-Abidine Ben Ali.

Były prezydent Tunezji, którego majątek szacuje się na 5 mld dolarów, może się pochwalić apartamentami w Paryżu i Genewie, willami na Lazurowym Wybrzeżu, kilkoma liniami lotniczymi, stacjami radiowymi, hotelami w Tunezji i Brazylii, nieruchomościami we Alpach Francuskich oraz pełnymi kontami w bankach szwajcarskich i francuskich - co i tak nie jest pełna listą bogactwa zgromadzonego przez niego oraz jego klan, podkreśla dziennik die Zeit.

[ ( http://static1.money.pl/i/h/76/t130124.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/zamrozone;konta;bylego;prezydenta;tunezji,176,0,762544.html) Zamrożone konta byłego prezydenta Tunezji
Aby ułatwić krajom jak Tunezja odzyskanie zdefraudowanych przez dyktatorów pieniędzy szwajcarskie władze uchwaliły we wrześniu nowe regulacje. Ustawa o zwrocie majątku pozyskanego nielegalnie przez osoby pełniące funkcje polityczne, nazywana już teraz _ Lex Duvalier _ od nazwiska byłego dyktatora Haiti, wchodzi w życie z dniem pierwszego lutego.

To właśnie były dyktator Haiti Jean-Claude Duvalier przyczynił się do zaostrzenia szwajcarskich przepisów o praniu brudnych pieniędzy. Po obaleniu Duvaliera w 1986 roku haitański rząd zwrócił się do Szwajcarii o zwrot 5,7 mln dolarów, które były prezydent zdeponował na kontach w Szwajcarii. Szwajcarzy zamrozili konta Duvaliera, jednak formalne postępowanie w tej sprawie nie zostało nigdy wszczęte. W 2010 roku szwajcarski sąd najwyższy wypowiedział się przeciwko zwróceniu pieniędzy Haiti z powodu przedawnienia sprawy.

Lex Duvalier ma teraz pomóc zamknąć lukę w szwajcarskim systemie prawnym oraz trzymać dyktatorów z daleka od szwajcarskich banków. W przypadku uzasadnionego podejrzenia szwajcarski sąd będzie mógł zablokować konta dyktatora, skonfiskować zgromadzone tam pieniądze i przekazać je danemu państwu bez wszczynania formalnego postępowania sądowego i niezależnie od przedawnienia sprawy.

Według informacji szwajcarskiego rządu w ciągu ostatnich szesnastu lat Szwajcaria zwróciła ograbionym krajom 1,7 mld franków zdefraudowanych przez byłych dyktatorów. Dotychczas wymagało to złożenia przez dane państwo wniosku o pomoc prawną oraz formalnego skazania byłej głowy państwa.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/40/t44072.jpg ) ] (http://www.money.pl/banki/wiadomosci/artykul/szwajcarska;tajemnica;bankowa;na;wikileaks,227,0,754915.html) Szwajcarska tajemnica bankowa na WikiLeaks Mają pojawić się informacje o kontach oszustów podatkowych.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/245/t86005.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/60;miliardow;euro;wrocilo;ze;szwajcarii;do;wloch,7,0,589063.html) 60 miliardów euro wróciło ze Szwajcarii do Włoch Amnestia podatkowa we Włoszech doprowadziła do fali likwidacji kont w Szwajcarii.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/76/t130124.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/zamrozone;konta;bylego;prezydenta;tunezji,176,0,762544.html) Zamrożone konta byłego prezydenta Tunezji Ben Ali uciekł 14 stycznia z Tunezji. Także jego żona - Leila Trabelsi - opuściła kraj.

opracował Robert Susło na podstawie die Zeit i Handelsblatt

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)