Notowania

upadłość konsumencka
24.10.2008 13:06

Upadłość konsumencka w Sejmie

Będzie mógł ją zgłosić konsument lub wierzyciel raz na 10 lat.

Podziel się
Dodaj komentarz

Z wnioskiem o upadłość będzie można wystąpić raz na 10 lat. Będzie mógł ją zgłosić konsument lub wierzyciel.

Mieszkanie i dom jednorodzinny zostaną sprzedane na pokrycie zobowiązań, wierzyciel odzyska część swoich należności - to ogólne założenia upadłości konsumenckiej - czytamy w _ Gazecie Prawnej _.

Sejm będzie dziś głosował nad projektem nowelizacji prawa upadłościowego i naprawczego.

Upadłość może zostać ogłoszona w stosunku do dłużnika, który stał się niewypłacalny, zalega z płatnościami dłużej niż 3 miesiące. Oddłużenie nie może odbywać się z pokrzywdzeniem wierzycieli. Dlatego mieszkanie lub dom dłużnika zostaną sprzedane na pokrycie wierzytelności - donosi gazeta.

| Sąd może oddalić wniosek o ogłoszenie upadłości, jeżeli niewypłacalność dłużnika nie powstała na skutek wyjątkowych i niezależnych od niego okoliczności. |
| --- |

Z wnioskiem o upadłość konsumenta będzie mógł wystąpić bank u którego zalega on ze spłatą rat kredytu. Sąd wyda postanowienia o ustaleniu planu spłaty wierzycieli. Określi, w jakim zakresie i w jakim czasie upadły powinien spłacić należności. Musi to zrobić w okresie nie dłuższym niż pięć lat.

Sąd wskaże też, jaka część zobowiązań upadłego po wykonaniu planu spłaty wierzycieli zostanie umorzona- czytamy w _ Gazecie Prawnej. _

ZOBACZ TAKŻE:

* [ Upadłość konsumencka - każdy może być bankrutem ]( http://www.money.pl/banki/wiadomosci/artykul/upadlosc;konsumencka;-;kazdy;moze;byc;bankrutem,87,0,226135.html )
* [ Upadłość konsumencka raz na 10 lat ]( http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/upadlosc;konsumencka;raz;na;10;lat,184,0,353976.html )
* [ Umorzenie długów osoby fizycznej ]( http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/umorzenie;dlugow;osoby;fizycznej,255,0,324095.html )
* [ Upadłość konsumencka nie polepszy sytuacji przedsiębiorców ]( http://prawo.money.pl/aktualnosci/okiem-eksperta/artykul/upadlosc;konsumencka;nie;polepszy;sytuacji;przedsiebiorcow,141,0,354445.html )

Dłużnik otrzyma kwotę na pokrycie czynszu najmu na okres dwunastu miesięcy.Upadły dłużnik w okresie spłat nie będzie mógł robić zakupów na raty. Może tylko zaciągać zobowiązania niezbędne do utrzymania jego i rodziny. Co roku dłużnik ma składać w sądzie sprawozdanie z realizacji spłat - podaje dziennik.

Ustawa wejdzie w życie po upływie 3 miesięcy od ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.

Tagi: upadłość konsumencka, wiadomości, gospodarka, najważniejsze, banki
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz