Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Ustawa o SKOK-ach do Trybunału Konstytucyjnego

0
Podziel się

O zbadanie zgodności ustawy z konstytucją wnioskował prezydent.

Ustawa o SKOK-ach do Trybunału Konstytucyjnego
(prezydent.pl/GFDL)
bDAMqBJx

Prezydent Lech Kaczyński wystąpił do Trybunału Konstytucyjnego z wnioskiem o zbadanie zgodności z konstytucją ustawy o Spółdzielczych Kasach Oszczędnościowo-Kredytowych - poinformowało biuro prasowe kancelarii prezydenta.

W myśl konstytucji, prezydent nie może odmówić podpisania ustawy, którą Trybunał Konstytucyjny uznał za zgodną z konstytucją.

Zgodnie z ustawą, środki zgromadzone w SKOK-ach mają podlegać publicznemu nadzorowi państwowemu. Kompetencje nadzorcze zostaną przesunięte z Kasy Krajowej SKOK do Komisji Nadzoru Finansowego. Kasa Krajowa ma odgrywać rolę instytucji zrzeszającej kasy i kontrolującej ich działalność pod kątem zgodności z ustawą i zaleceniami nadzorczymi KNF. Miałaby też zabezpieczać płynność finansową kas.

bDAMqBJz

W 2008 r. SKOK-i udzieliły blisko 7 mld zł pożyczek, a przyjęte przez nie depozyty osiągnęły wartość 8,6 mld zł. Oszczędności w SKOK-ach zdeponowało ponad 1,8 mln Polaków.
Nadzór KNF będzie podobny jak w przypadku banków. Wszystkie kasy będą musiały przejść obowiązkowy audyt finansowy, KNF będzie udzielała licencji na działanie SKOK-ów. Zgoda Komisji będzie konieczna dla powołania szefa Kasy Krajowej SKOK.

Ustawa, której projekt przygotowali posłowie PO, miała poparcie rządu. Wprowadzenie nadzoru państwowego nad działalnością SKOK-ów i Kasy Krajowej Rada Ministrów określała jako sprawę priorytetową.

O zawetowanie ustawy i skierowanie jej do Trybunału Konstytucyjnego w piątek zaapelowało do prezydenta Forum Związków Zawodowych. Zdaniem Forum, ustawa stanowi zagrożenie dla stabilności systemu SKOK-ów i uniemożliwia tym instytucjom konkurowanie na rynku usług finansowych; ustawa jest korzystna wyłącznie dla sektora banków komercyjnych.

Wcześniej o zawetowanie ustawy zaapelowały Krajowa Rada Spółdzielcza oraz XXIII Krajowy Zjazd Delegatów NSZZ _ Solidarność _. Organizacje zarzucają, iż ustawa ingeruje w niezależność kas i dyskryminuje je względem banków komercyjnych. Prośbę o weto do prezydenta wystosowała także organizacja Cooperatives Europe, zrzeszająca 250 tys. przedsiębiorstw spółdzielczych. Z podobnym apelem wystąpił także wiceprzewodniczący Światowej Rady Unii Kredytowych Dave Grace.

bDAMqBJF
Czytaj w Money.pl
*Atak na SKOKi. Będą jak banki * SKOKi pozyskały 10 mld zł depozytów i udzieliły pożyczek na ponad 7 mld złotych. Dotąd działały jak spółdzielnie, a nie normalne banki. Teraz ma się to zmienić. Czytaj w Money.pl
bDAMqBKa
Źródło:
KOMENTARZE
(0)