Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Wskaźnik koniunktury bankowej spadł w czerwcu

0
Podziel się:

Wskaźnik koniunktury bankowej - Pengab - spadł w czerwcu o 2,2 pkt. do 27,6 pkt wobec maja. Wskaźnik ten jest wyższy niż w czerwcu przed rokiem o 11,5 pkt. - poinformował w piątek Pentor.

Wskaźnik koniunktury bankowej - Pengab - spadł w czerwcu o 2,2 pkt. do 27,6 pkt. wobec maja. Wskaźnik ten jest wyższy niż w czerwcu przed rokiem o 11,5 pkt. - poinformował w piątek Pentor.

"Po majowym wzroście, czerwcowy Pengab odnotował spadek zachowując się - podobnie jak w maju - wbrew logice ostatnich czterech lat. W przeciwieństwie do czterech poprzednich, gdy wskaźnik zawsze wzrastał, Pengab obniżył się o 2,2 pkt., osiągając wartość 27,6 pkt, głównie za sprawą banków z przewagą kapitału krajowego" - podał w komentarzu Pentor.

Wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury pozostał na dotychczasowym poziomie 47,5 pkt. Wartość ta oznacza w dalszym ciągu najlepszy wynik od sierpnia 2000r.

"Czerwcowy pomiar wskazuje na spadek poparcia bankowców dla przystąpienia Polski do Europejskiej Unii Walutowej i zastąpienia złotego przez euro.(...) W porównaniu z ubiegłym rokiem, mniej bankowców dostrzega korzyści, więcej negatywy z wprowadzenia euro" - podaje Pentor.

Z badań Pentora wynika, że wkłady na złotowych rachunkach bieżących rosły w 45 proc. placówek (o 9 pkt proc. więcej niż w maju), ludności w 39 proc. (wzrost o 8 pkt. proc.), a podmiotów gospodarczych 43 proc. (wzrost o 14 pkt. proc.).

Akcja kredytowa w złotych rosła w 68 proc. placówek, spadek o 1 pkt. proc., malała w 15 proc., spadek o 2 pkt. proc. i nie zmieniła się w 16 proc., wzrost o 1 pkt. proc.

Lokaty terminowe rosły w 41 proc. placówek (o 8 pkt. proc. więcej wobec maja).

Podobnie jak w maju 40 proc. placówek spodziewa się wzrostu stanów lokat a'vista, spadek przewiduje 13 proc. o 1 pkt. proc. więcej, a 47 proc., o 2 pkt. proc. mniej, nie oczekuje zmian.

Poprawy sytuacji w depozytach terminowych oczekuje 46 proc. oddziałów - o 2 pkt. proc. więcej niż w maju, spadek przewiduje 15 proc. - o 1 pkt. proc. więcej, a 39 proc. - mniej o 3 pkt. proc. - nie oczekuje zmian.

banki
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)