Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Wskaźnik Pengab najwyższy od 6 miesięcy

0
Podziel się:

Wskaźnik koniunktury bankowej Pengab w marcu, po raz pierwszy od 6 miesięcy, wzrósł do 17,5 pkt., czyli o 7,8 pkt. wobec lutego; obniżyły się natomiast prognozy inflacji na koniec roku do 2,5 proc.

- poinformował na konferencji prasowej w środę prezes Pentora Eugeniusz Śmiłowski.

"Jest wyraźny impuls wzrostowy, który ma podłoże w tym, co dzieje się na rynkach walutowych, w szczególności jeśli chodzi o wzrost ceny euro" - powiedział Śmiłowski.

"Odnotowaliśmy wzrost depozytów walutowych i stabilizację złotówkowych na niskim poziomie" - dodał.

Skumulowany wskaźnik ocen wyniósł 10,9 punktu i jest wyższy niż w lutym o 12 punktów, natomiast skumulowany wskaźnik prognoz 24,1 punktów jest korzystniejszy niż przed miesiącem o 3,7 pkt.

Indeks Pengab wzrósł w grupie placówek z przewagą kapitału zagranicznego z 2,4 do 11,5 pkt., kapitału krajowego z 19,2 do 24,3 pkt. i w bankach spółdzielczych z 8,9 do 19,2 pkt.

Wkłady na rachunkach bieżących rosły w 38 proc. placówek, czyli 12 pkt. proc. więcej niż w lutym. O spadku informuje natomiast 28 proc. oddziałów banków, o 10 pkt. proc. mniej niż w styczniu.

34 proc. placówek bankowych, o 2 pkt. proc. więcej niż w lutym, spodziewa się wzrostu stanu rachunków bieżących w najbliższych miesiącach, a 20 proc. (wzrost o 3 pkt. proc.) przewiduje spadek.

"Są symptomy odbicia na rynku kredytowym, gdyż po raz pierwszy ponad 80 proc. oddziałów spodziewa się wzrostu akcji kredytowej" - dodał Śmiłowski.

Akcja kredytowa rosła w marcu w 48 proc. placówek bankowych (wzrost o 6 pkt. proc.), a w 29 proc. malała (spadek o 2 pkt. proc.). 81 proc. oddziałów banków spodziewa się rozwoju akcji kredytowej, a tylko 7 proc. (spadek o 3 pkt. proc.) przewiduje spadek w najbliższych miesiącach.

Kredyty nieregularne wzrastały w 29 proc. placówek (wzrost o 1 pkt proc. wobec lutego), a malały w 23 proc. placówek (spadek o 2 pkt. proc.).

Projekt reformy finansów publicznych ministra Kołodki nie spotkał się z dobrym przyjęciem przedstawicieli banków, gdyż tylko 12 proc. z nich wypowiedziało się o nim pozytywnie. Negatywne oceny przedstawiło natomiast 43 proc. bankowców, a 45 proc. oceniło go neutralnie.

"Program MF nie ma dobrej opinii, odbiór reformy finansów jest wyraźnie zły, jednak badanie było przeprowadzone jeszcze przed przedstawieniem szczegółów planu. Stąd ankietowani bazowali tylko na opiniach o tym programie" - powiedział prezes Pentora.

Bankowcy średniego szczebla obniżyli swoje prognozy inflacji na koniec roku z 2,7 proc. w lutym do 2,5 proc. obecnie, a kurs dolara na koniec roku ma wynosić, wg nich, 4,03 zł, natomiast kurs euro 4,19 zł. W porównaniu z badaniem przed miesiącem przewidywana cena euro wzrosła o 5 gr, a dolara o 3 gr.

Przedstawiciele banków nie zmienili swoich prognoz sprzed miesiąca dotyczących wysokości oprocentowania kredytu lombardowego na koniec roku i w dalszym ciągu ich średnia prognoz wynosi 7,4 proc. Natomiast średnia prognoz oprocentowania redyskonta weksli obniżyła się w porównaniu z poprzednim miesiącem o 0,5 pkt proc. i obecna prognoza na koniec roku wynosi 5,9 procent.

banki
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)