Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

400 mln zł straty Idea Banku. Ma plan naprawy

14
Podziel się:

Idea Bank w drugim kwartale miał 404 mln zł straty netto wobec prawie 54 mln zł zysku w tym samym okresie poprzedniego roku. Prezes podkreśla, że to jednorazowa sytuacja i w kolejnych kwartałach będzie mógł się pochwalić zyskami.

Tobiasz Bury stoi na czele Idea Banku.
Tobiasz Bury stoi na czele Idea Banku.
bEKiSgGJ

Idea Bank w drugim kwartale miał 404 mln zł straty netto wobec prawie 54 mln zł zysku w tym samym okresie poprzedniego roku. Prezes podkreśla, że to jednorazowa sytuacja i w kolejnych kwartałach będzie mógł się pochwalić lepszymi wynikami.

Spadł nie tylko wynik netto banku, ale też mniejsze były dochody z tytułu odsetek. Spadły z 212 do 147 mln zł. Z kolei na prowizjach i opłatach Idea Bank był 190 mln zł pod kreską wobec plus 69 mln zł przed rokiem.

Ze względu na stratę w drugim kwartale, całe pierwsze półrocze jest na minusie. Strata netto sięga 380 mln zł. W tym samym czasie rok wcześniej władze banku mogły się pochwalić 97 mln zł zysku.

bEKiSgGL

- Uważamy, że po jednorazowym efekcie w drugim kwartale 2018 roku, bank w kolejnych okresach będzie notował zyski, tak jak dotychczas - zapowiada prezes Tobiasz Bury. Podkreśla, że bank działa standardowo, zgodnie z przyjętymi procedurami.

- Mamy konkretne pomysły na biznes i poparcie głównego akcjonariusza - zapewnia prezes. Przypomnijmy, że właścicielem prawie 80 proc. udziałów jest biznesmen Leszek Czarnecki.

Zobacz także: Ekspert o pogarszającej się sytuacji Idea Banku i Getina. "Mają trochę pecha"

Bank przyjął plan naprawy i plan ochrony kapitału, które są bezpośrednią konsekwencją odpisów i rezerw zaraportowanych 17 sierpnia. Plany zakładają stabilny rozwój biznesu Idea Banku. Według zapewnień, dla klientów plany są neutralne. Nie są planowane istotne zmiany zatrudnienia ani ponadstandardowe działania restrukturyzacyjne.

bEKiSgGR

W komunikacie banku kilkukrotnie pada zapewnienie, że strata jest jednorazowym efektem procesu oczyszczania bilansu. Wynik banku i grupy - z pominięciem jednorazowych odpisów i korekt - jest pozytywny. Szacuje się go na 13,2 mln zł.

Jest plan

Zarówno plan ochrony kapitału, jak i plan naprawy ma ściśle określone ramy formalne. Oba dokumenty przygotowywane przez banki są zatwierdzane przez Komisję Nadzoru Finansowego (KNF). Zgodnie z prawem bankowym, plany naprawy sporządzają wszystkie banki, a ich automatyczne uruchomienie wynika z zajścia przesłanek z góry wskazanych w planach. Typową przesłanką wdrożenia planu naprawy jest strata bilansowa w danym okresie.

"Plany Idea Banku zakładają stabilny i zrównoważony rozwój biznesu. Nie są planowane istotne zmiany zatrudnienia ani ponadstandardowe działania restrukturyzacyjne. Realizacja planów jest monitorowana przez KNF" - zaznaczono w informacji.

bEKiSgGS

W ramach planu naprawy bank podejmuje działania w obszarze poprawy rentowności, tj.: zbycie wybranych udziałów w spółkach stowarzyszonych (Idea Getin Leasing), przegląd i redukcja kosztów działania banku, stopniowa modyfikacja struktury bilansu, prowadząca do wzrostu realizowanej marży odsetkowej netto oraz reorganizacja modelu sprzedaży pozwalająca na wzrost sprzedaży produktów rozliczeniowych oraz prowizji związanych z bieżącą obsługą klientów. Konsekwencją wdrożenia planu jest zawieszenie płatności podatku od aktywów, który w 2017 roku wyniósł 60,2 mln zł.

"Wskaźniki kapitałowe i płynnościowe banku są powyżej europejskich wymogów regulacyjnych. Bank realizuje działania zmierzające do osiągnięcia poziomów współczynników kapitałowych oczekiwanych przez KNF, w tym: zmniejszenie wartości udziałów w spółce stowarzyszonej Idea Getin Leasing i sekurytyzację części portfela kredytowego" - czytamy w komunikacie.

Kapitał uzupełnią też zyski banku w kolejnych okresach. Dla budowy kapitału regulacyjnego w długim okresie istotna może być także emisja obligacji podporządkowanych. Dodatkowym elementem zaproponowanego planu ochrony kapitału stała się emisja akcji w kwocie 50 mln zł gwarantowana przez Leszka Czarneckiego. Emisja akcji jest wstępnie planowana na pierwsze półrocze 2019.

bEKiSgGT

Nowi klienci i rekord w leasingu

W pierwszym półroczu 2018 Idea Bank otworzył dla nowych klientów 60 tys. rachunków, czyli o 12 proc. więcej niż w analogicznym okresie 2017. Zachowana została też wysoka sprzedaż produktów kredytowych (kredyt, leasing, faktoring). Zgodnie z założeniami, całkowita sprzedaż kredytowa grupy zarówno w pierwszym, jak i drugim kwartale wyniosła powyżej 2 mld zł.

Z kolei w leasingu zanotowano najwyższą sprzedaż w historii. Wyniosła 4 mld zł., tj. o 7 proc. więcej niż w pierwszym półroczu 2017. Tym samym Idea Bank jako grupa odnotowała najwyższy udział w rynku leasingu dla małych i średnich przedsiębiorstw.

- Zmieniamy podejście do obsługi klienta MSP i mikro, oferując nie tylko usługi bankowe, ale również pełny pakiet usług okołobiznesowych: leasingowych, faktoringowych, księgowych, wsparcia HR i zarządzania. Pierwszym miejscem w Polsce, w którym przedsiębiorca otrzyma możliwość skorzystania z pełnego pakietu tych usług będzie Idea Spot w Gdańsku, którego otwarcie planowane jest w listopadzie - podsumował prezes Bury.

bEKiSgGU

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bEKiSgHm
giełda
wiadomości
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(14)
xxx
3 lata temu
Polisolokaty juz nie sprzedaja wiec zyskow nie ma.
Kas
3 lata temu
ależ korporacyjny bełkot prezesa, podobnie mówi premier, skoro wszystko pięknie - to dlaczego tak słabo?
Jarek
3 lata temu
Dlaczego zakładają że klient chce mieć wszystkie usługi w jednym banku: leasing, faktoring, księgową, rachunek, kredyt, sprzątaczkę i kucharza. Głupota, nikt normalny tak nie chce..
bEKiSgHn
Ja
3 lata temu
Jest plan naprawczy. Należy stratami obciążyć wszystkich klientów.
gandaf
3 lata temu
i po faworkach.... ?