Notowania

Idea Bank z niższym ratingiem. "Perspektywa negatywna"

Agencja EuroRating z niepokojem czeka na publikację wyników Idea Banku. Spodziewa się wysokiej straty, co negatywnie wpłynie na wskaźniki bezpieczeństwa. Efektem tego jest obniżka ratingu i groźba kolejnej.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Karol Makurat/REPORTER)
Kolejna instytucja z niepokojem patrzy na sytuację Idea Banku.

Agencja EuroRating z niepokojem czeka na publikację wyników Idea Banku. Spodziewa się wysokiej straty, co negatywnie wpłynie na wskaźniki bezpieczeństwa. Efektem jest obniżka ratingu i groźba kolejnej.

Europejska instytucja, oceniająca wiarygodność kredytową firm, obniżyła rating Idea Banku. EuroRating ściął ocenę o jeden stopień z BB do BB- (13 ocena w 20-stopniowej skali). Jednocześnie eksperci podtrzymali status "perspektywa negatywna", co oznacza, że w horyzoncie kolejnych 12 miesięcy prawdopodobieństwo kolejnej obniżki oceny przekracza 33 proc.

"Przeprowadzona aktualizacja i obniżenie ratingu kredytowego Idea Bank S.A. związana jest z opublikowaniem przez bank informacji o utworzeniu wysokich rezerw i odpisów aktualizujących, które obciążą wyniki finansowe za drugi kwartał" - czytamy w komunikacie.

EuroRating bierze pod uwagę fakt, że wysoka strata, jaką Idea Bank wykaże w sprawozdaniu finansowym za całe pierwsze półrocze 2018, znacząco obniży wartość kapitałów własnych banku, co negatywnie wpłynie także na poziom regulacyjnych współczynników kapitałowych. W efekcie Idea Bank nie będzie spełniał minimalnych wymogów określonych przez Komisję Nadzoru Finansowego.

Ekspert o pogarszającej się sytuacji Idea Banku i Getina. "Mają trochę pecha"

Cięcie ratingu mogłoby być poważniejsze, ale Europejska agencja bierze pod uwagę fakt, że niedobory (w szczególności na poziomie jednostkowym) nie będą wysokie i planowane przez bank działania zaradcze powinny pozwolić na osiągnięcie przez współczynniki kapitałowe w ciągu kilku kwartałów wymaganych poziomów.

EuroRating wskazuje na istotne czynniki ryzyka, które mogą w perspektywie średnioterminowej wpłynąć na dalszy wzrost poziomu ryzyka kredytowego banku. Zalicza do nich m.in. ewentualną ostateczną wypłatę klientom odszkodowań z tytułu sprzedaży obligacji spółki GetBack w wartości wyższej niż utworzone obecnie rezerwy. Zwraca też uwagę na uszczerbek na reputacji w związku z tymi obligacjami.

Negatywnie na poziom ratingu Idea Banku mogłyby wpływać też podjęcie ostatecznej decyzji o połączeniu z Getin Noble Bankiem oraz ewentualne znaczące pogorszenie uzyskiwanych wyników z działalności operacyjnej i dalszy spadek wartości kapitału własnego.

EuroRating zastrzega też, że pozytywny wpływ na ocenę mogłyby mieć w perspektywie średnioterminowej: wzrost wartości wskaźnika finansowania aktywów kapitałem własnym i/lub współczynników wypłacalności oraz poprawa jakości portfela kredytów.

Na plus działałoby większe pokrycie rezerwami kredytów z utratą wartości oraz wydłużenie średnich terminów zapadalności zobowiązań oraz zmniejszenie luki terminowej/ płynnościowej między depozytami a kredytami. Pozytywna byłaby też większa dywersyfikacji działalności.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przezdziejesie.wp.pl

Tagi: rating, idea bank, giełda, wiadomości, gospodarka, najważniejsze, giełda na żywo, banki
Źródło:
ISBnews
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
24-08-2018

PapajEkspert o pogarszającej się sytuacji Idea Banku i Getina. "Mają trochę pecha".. Fakt TW Ernest ma pecha, że nie rządzi PO :)

24-08-2018

infoResortowi tracą.

26-08-2018

Gienek z TychNajwiększy bałagan jest w BOŚ (Bank ochrony Środowiska)Po tym jak skumplowali się a ALIOREM stracili kilkadziesiat milionów.Teraz aby wyjśc z tego … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (7)