Notowania

wyniki
10-05-2018 (10:56)

Rekordowe dochody mBanku. Przekroczyły miliard złotych

Zyski w pierwszym kwartale przekroczyły najśmielsze oczekiwania analityków. Wzrosły z 219 do 411 mln zł.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Bartosz Wawryszuk)
Grupa mBanku może się pochwalić rekordowymi dochodami.

Czwarty największy bank w Polsce pozytywnie zaskoczył. Zyski w pierwszym kwartale przekroczyły najśmielsze oczekiwania analityków. Wzrosły z 219 do 411 mln zł. Dochody banku okazały się najwyższe w historii.

mBank pierwsze trzy miesiące roku zakończył z zyskiem netto w kwocie 411 mln zł - wynika z opublikowanego w czwartek raportu finansowego. Bank tym samym mocno poprawił wyniki sprzed roku. Różnica to aż 192 mln zł.

Sam wzrost zysku nie jest zaskoczeniem, bo analitycy już wcześniej prognozowali taki obrót spraw. Nie spodziewali się jednak aż tak dużego skoku. Średnia szacunków według PAP kształtowała się na poziomie 379 mln zł, gdzie w najbardziej optymistycznym scenariuszu obstawiano 396 mln zł.

Władze banku w raporcie podkreślają, że na dobre wyniki wpływ miało m.in. zaksięgowanie zysku ze sprzedaży części przedsiębiorstwa spółki mFinanse w wysokości 219,7 mln zł.

Łączne dochody mBanku w pierwszym kwartale wyniosły 1 mln 380,6 mln zł. Wzrosły o 20,9 proc. w porównaniu do poprzedniego kwartału. Jak podkreśla zarząd, dochody podstawowe, czyli wynik z tytułu odsetek i wynik z tytułu opłat i prowizji, wzrosły w ujęciu kwartalnym o 2,5 proc. i osiągnęły poziom 1 mld 85,3 mln zł. To najlepszy wynik w historii mBanku.

Na odsetkach (głównie od kredytów) mBank wypracował 816 mln zł dochodu. Marża odsetkowa, a więc różnica między odsetkami płaconymi a pobieranymi przez bank, w pierwszym kwartale była na poziomie 2,61 proc. Na prowizjach i opłatach zarobił 269 mln zł.

Rata malejąca to mniej odsetek od kredytu

Zyski banku mogłyby być wyższe, gdyby nie spory przyrost kosztów działalności. W kwartał zwiększyły się o ponad 100 mln zł, przekraczając w sumie 600 mln zł.

"Znaczący wzrost kosztów był spowodowany zaksięgowaniem w pierwszym kwartale 2018 roku rocznej składki na fundusz przymusowej restrukturyzacji Bankowego Funduszu Gwarancyjnego. Po wyłączeniu kosztów składek na BFG, koszty wzrosły o 1 proc. w ujęciu kwartalnym" - czytamy w raporcie mBanku. Opłata na BFG wyniosła 97,1 mln zł.

Na koniec marca wszystkie aktywa mBanku miały wartość 133,64 mld zł. To plasuje go na czwartej pozycji największych instytucji finansowych w Polsce. Tuż przed nim jest BZ WBK, a liderami są PKO BP i Pekao.

Główne aktywa mBanku to oczywiście należności z udzielonych kredytów i pożyczek, których ma na kwotę 85,66 mld zł. Tylko w pierwszym kwartale 2018 roku mBank podpisał umowy na kredyty hipoteczne za 994,7 mln zł oraz 2 mld zł z pozostałych rodzajów kredytów.

Kredyty z nawiązką są finansowane pieniędzmi wpłaconymi na depozyty do banku. Na rachunkach na koniec marca leżało 94,31 mld zł.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: wyniki, wyniki kwartalne, giełda, wiadomości, gospodarka, najważniejsze, giełda na żywo, banki
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
10-05-2018

rdwkDziwne, ze klienci tolerują ten niemiecki bank zamiast zezwolic bogacic się bankom z wiekszosciowym udzialem polskiego kapitału, skad przynajmniej … Czytaj całość

10-05-2018

maxoszukuje to ma dochody, kto ma konta w mbanku to wie jak picują

10-05-2018

ehuewiększość młodych ludzi ma konta w tym banku, nieświadomie daja im zarabiać krocie ! dlatego takie zyski !!! oczywiście też golą i nie pytają dla … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (10)