Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Rosną zyski PKO BP. Wyniki zaskoczyły analityków

Rosną zyski PKO BP. Wyniki zaskoczyły analityków

Zbigniew Jagiełło jest prezesem PKO BP od 2009 roku. Fot. WP.TV
Zbigniew Jagiełło jest prezesem PKO BP od 2009 roku.

Największy polski bank ma za sobą bardzo dobry początek roku. Zysk netto PKO BP za pierwszy kwartał był o 232 mln zł wyższy niż w tym samym okresie poprzedniego roku. Wynik jest lepszy od najśmielszych prognoz ekspertów.

Władze PKO BP opublikowały najnowszy raport finansowy. Mogą się pochwalić 757 mln zł zysku. Choć statystyki pod tym względem są gorsze niż w poprzednich trzech kwartałach, porównanie rok do roku wypada zdecydowanie na plus.

Przed rokiem największy polski bank zarobił 525 mln zł. To oznacza zwyżkę prawie o połowę. Zdecydowanego progresu spodziewali się analitycy, ale nie w tak dużej skali. Prognozy dwunastu biur maklerskich ankietowanych przez PAP wahały się od 690,5 do 730 mln zł, przy średniej na poziomie 705 mln zł.

Czytaj więcej: Ponad 3 mld zł zysku PKO BP w 2017 roku

Taki poziom zysków to efekt przede wszystkim dochodów z odsetek. Wynik w tym zakresie wyniósł 2,22 mld zł. Marża odsetkowa, a więc różnica między odsetkami płaconymi (np. od depozytów), a pobieranymi przez bank (np. od kredytów) była na poziomie 3,36 proc. Mniej więcej o tyle wyższe jest przeciętne oprocentowanie kredytów niż lokat.

Zdecydowanie mniej PKO BP zarobił na prowizjach. Wynik kwartalny z tego tytułu wyniósł 737 mln zł. Choć prognozy zakładały o kilka milionów złotych więcej, w skali roku wzrósł o 4 proc.

Prezes PKO BP: w Polsce będzie coraz mniej banków


Łączna wartość aktywów posiadanych przez grupę PKO BP to 295 mld zł. Plasuje to bank na pozycji numer jeden.

Największą część aktywów banku stanowią kredyty. W przypadku PKO BP ich wartość netto na koniec marca była na poziomie 202,8 mld zł. To oznacza, że w rok pula kredytowa zwiększyła się o 1,1 proc. Wartość kredytów gospodarczych wzrosła o 1,8 mld zł i kredytów mieszkaniowych o 0,5 mld zł.

W całej puli kredytów około 5,4 proc. jest rozpoznanych jako takie, które mogą nie być w pełni spłacone. Wynik z tytułu odpisów aktualizujących z tytułu utraty wartości i rezerw wyniósł 336 mln zł.

PKO BP z nadwyżką może finansować kredyty środkami lokowanymi w banku przez klientów. Wartość wszystkich depozytów na koniec marca wyniosła 218,7 mld zł. Głównie są to środki na rachunkach bieżących oraz depozyty terminowe (np. lokaty), które stanowiły odpowiednio 60,8 oraz 35,7 proc. zobowiązań wobec klientów.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

wyniki, pko bp, prowizje, kredyty, odsetki
Money.pl
Czytaj także
Polecane galerie
Nie polecam
2018-05-24 08:26
Szczerze to mam nadzieje , ze ich podkręca w tym banku. Trzymałem do niedawna 50tys w walucie u nich i musiałem za to dopłacić , odsetek żadnych nie było i liczyli sobie za utrzymanie konta. Jak poprosiłem o wypłatę to musiałem poczekać dwa dni na wypłatę. Dziadostwo do potęgi. Kasa już zagranica, więcej nic do PKO nie wpłacę.
ja
2018-05-23 20:26
Nasza giełda faluje, ale patrząc na ostatnie 10 lat to drepcze w miejscu. A w USA hossa na całego. Gdy jest hossa łatwo zarobić. Gdy jest bessa dobrze mieć system, dzięki któremu przynajmniej nie odnotowuje się strat. Słyszeliście o ksią.ż ce ,,Jak stworzyc system transakcyjny do inwesstowania na giełdzie"? Niedawno ładnie system z tej ksią.ż ki dał zarobić - ponad 20% i uchronił przed ostatnimi spadkami.
Emeryt 86
2018-05-23 19:42
Kolejna podwyżki za prowadzenie konta. W banku głównie starsi ludzie, którym narzuca się rozliczanie rozliczanie mobilne, bliki itd. pod groźbą podwyższenia opłat. Starzy ludzie wymrą, a tym samym i ten bank. Mówi się prawdziwy polski bank, a on łoi naród polski. Chańba.
Pokaż wszystkie komentarze (47)