Notowania

banki
22.05.2018 09:55

Rosną zyski PKO BP. Wyniki zaskoczyły analityków

Władze PKO BP opublikowały najnowszy raport finansowy PKO BP. Mogą się pochwalić 757 mln zł zysku.

Podziel się
Dodaj komentarz
(WP.TV)
Zbigniew Jagiełło jest prezesem PKO BP od 2009 roku.

Największy polski bank ma za sobą bardzo dobry początek roku. Zysk netto PKO BP za pierwszy kwartał był o 232 mln zł wyższy niż w tym samym okresie poprzedniego roku. Wynik jest lepszy od najśmielszych prognoz ekspertów.

Władze PKO BP opublikowały najnowszy raport finansowy. Mogą się pochwalić 757 mln zł zysku. Choć statystyki pod tym względem są gorsze niż w poprzednich trzech kwartałach, porównanie rok do roku wypada zdecydowanie na plus.

Przed rokiem największy polski bank zarobił 525 mln zł. To oznacza zwyżkę prawie o połowę. Zdecydowanego progresu spodziewali się analitycy, ale nie w tak dużej skali. Prognozy dwunastu biur maklerskich ankietowanych przez PAP wahały się od 690,5 do 730 mln zł, przy średniej na poziomie 705 mln zł.

Taki poziom zysków to efekt przede wszystkim dochodów z odsetek. Wynik w tym zakresie wyniósł 2,22 mld zł. Marża odsetkowa, a więc różnica między odsetkami płaconymi (np. od depozytów), a pobieranymi przez bank (np. od kredytów) była na poziomie 3,36 proc. Mniej więcej o tyle wyższe jest przeciętne oprocentowanie kredytów niż lokat.

Zdecydowanie mniej PKO BP zarobił na prowizjach. Wynik kwartalny z tego tytułu wyniósł 737 mln zł. Choć prognozy zakładały o kilka milionów złotych więcej, w skali roku wzrósł o 4 proc.

Prezes PKO BP: w Polsce będzie coraz mniej banków

Łączna wartość aktywów posiadanych przez grupę PKO BP to 295 mld zł. Plasuje to bank na pozycji numer jeden.

Największą część aktywów banku stanowią kredyty. W przypadku PKO BP ich wartość netto na koniec marca była na poziomie 202,8 mld zł. To oznacza, że w rok pula kredytowa zwiększyła się o 1,1 proc. Wartość kredytów gospodarczych wzrosła o 1,8 mld zł i kredytów mieszkaniowych o 0,5 mld zł.

W całej puli kredytów około 5,4 proc. jest rozpoznanych jako takie, które mogą nie być w pełni spłacone. Wynik z tytułu odpisów aktualizujących z tytułu utraty wartości i rezerw wyniósł 336 mln zł.

PKO BP z nadwyżką może finansować kredyty środkami lokowanymi w banku przez klientów. Wartość wszystkich depozytów na koniec marca wyniosła 218,7 mld zł. Głównie są to środki na rachunkach bieżących oraz depozyty terminowe (np. lokaty), które stanowiły odpowiednio 60,8 oraz 35,7 proc. zobowiązań wobec klientów.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: banki, wyniki, giełda, wiadomości, gospodarka, najważniejsze, giełda na żywo
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
22-05-2018

goscPamiętajcie nie warto być klientem a co dopireo rachunek miec w pko bp,.Skubia klientow podwyżkami za usługi i stąd ten dobry wynik.Kilkanascie lat … Czytaj całość

22-05-2018

lichwaczyim kosztem??? kosztem klienta skoro za utrzymanie konta każą sobie płacić 40 zł miesięcznie i zerowe oprocentowanie lokat ,a kredyty 12-18%

22-05-2018

HelenaWcale sie nie dziwie, ze rosna zyski PKO BP, poniewaz bank systematycznie podnosi prowizje za prowadzenie rachunkow i za inne … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (47)