Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Wyższe gwarancje dla depozytów bankowych?

0
Podziel się:

Resort finansów chce podnieść limit gwarancji z 50 do 100 tys. euro.

Wyższe gwarancje dla depozytów bankowych?
(Amaxim/Dreamstime)

Podniesienie do 100 tys. euro minimalnej wysokości gwarancji dla bankowych depozytów przewiduje projekt nowelizacji ustawy o Bankowym Funduszu Gwarancyjnym, opublikowany przez resort finansów.

Ministerstwo Finansów tłumaczy w uzasadnieniu do dokumentu, że ma on na celu dostosowanie polskich przepisów do regulacji dyrektywy w sprawie systemów gwarantowania depozytów. Część przepisów wprowadzono w ubiegłym roku, na dostosowanie pozostałych Polska ma czas do końca 2010 roku.

Projekt zakłada przede wszystkim podniesienie z 50 tys. do 100 tys. euro limitu gwarancji dla depozytów bankowych. Warunkiem wypłaty środków byłaby decyzja Komisji Nadzoru Finansowego o zawieszeniu działalności banku i ustanowieniu zarządu komisarycznego (o ile nie został on ustanowiony wcześniej) i skierowaniu wniosku do sądu o ogłoszenie upadłości banku. Druga istotna zmiana zaproponowana przez MF dotyczy terminu na uruchomienie gwarancji. Pieniądze powinny zostać wypłacone w ciągu 20 dni od decyzji KNF.

Obecnie limit gwarancji środków zgromadzonych w banku przez jednego deponenta wynosi 50 tys. euro. Środki te podlegają 100-proc. gwarancji. Procedura wypłaty środków powinna trwać nie dłużej niż trzy miesiące od chwili, kiedy depozytnie jest dostępny (np. z powodu upadłości banku). Termin ten może zostać przedłużony maksymalnie do dziewięciu miesięcy.

Tymczasem w przygotowywanym w Brukseli projekcie unijnej dyrektywy dotyczącej systemu gwarancji depozytów Komisja Europejska proponuje, poza utrzymaniem poziomu gwarancji w wysokości 100 tys. euro, objęcie gwarancjami depozytów przedsiębiorstw i skrócenie do siedmiu dni terminu wypłaty gwarancji w przypadku niewypłacalności instytucji finansowej.

Ponadto przewidziane jest utworzenie mechanizmu wzajemnych pożyczek między funduszami gwarancyjnymi (w przypadku, gdy fundusz gwarancyjny jednego kraju nie byłby w stanie sprostać roszczeniom depozytariuszy) i obowiązek wypłaty środków w walucie, w której jest prowadzony rachunek.

Celem przygotowywanej przez KE zmiany jest zapewnienie większej ochrony osób posiadających depozyty w bankach, utrzymanie ich zaufania i uniknięcie ryzyka masowej wypłaty depozytów.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/82/t34130.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/oszczednosci;polakow;wzrosly;do;844;6;mld;zl,201,0,676041.html) Oszczędności Polaków wzrosły do 844,6 mld zł Największy wpływ na wzrost ich wartości miały depozyty złotowe i walutowe
[ ( http://static1.money.pl/i/h/206/t110030.jpg ) ] (http://www.money.pl/banki/wiadomosci/artykul/polacy;nie;chca;opodatkowania;bankow,108,0,672108.html) Polacy nie chcą opodatkowania banków Rządowy pomysł podoba się tylko co czwartemu ankietowanemu. 57 proc. jest przeciw.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)