Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Za rok zniknie Dominet Bank

0
Podziel się:

1 lipca 2009 roku nastąpi połączenie prawne Fortis Banku i Dominet Banku.

Za rok zniknie Dominet Bank
(PAP / EPA)

1 lipca 2009 roku nastąpi połączenie prawne Fortis Banku i Dominet Banku. Połączone instytucje planują do końca 2012 roku wzrost liczby placówek o 200, a liczba klientów detalicznych ma zwiększyć się do miliona z obecnych 300 tysięcy.

Do końca I kwartału 2009 roku bank przeprowadzi rebranding 200 placówek Dominet Banku.

- _ Do 2012 roku chcemy otwierać 50 placówek rocznie - to jest plan minimum. Koszt uruchomienie jednego oddziału to ok. 100 tys. euro _ - mówi Jacek Obłękowski, prezes Dominet Banku, który w Fortis Banku będzie odpowiedzialny za bankowość detaliczną.

Dodał, że nakłady na rebranding _ nie będą istotnie duże _. Nowa instytucja będzie działać pod marką Fortis Bank.

Do końca tego roku łączna liczba placówek, specjalizujących się w masowej bankowości detalicznej i obsłudze mikrofirm sięgnie 280, w tym 231 Dominet Banku. Docelowo do 2012 roku ok. 60 procent będą stanowiły placówki własne banku, a 40 procent franczyzowe.

- _ Dominet Bank zniknie, ale markę Dominet ze względu na dobrą rozpoznawalność będziemy chcieli wykorzystać w sprzedaży _ - mówi Obłękowski.

Fortis Bank specjalizuje się w usługach personal i private banking oraz bankowości korporacyjnej i obsłudze małych i średnich firm, zaś Dominet Bank w detalicznej bankowości masowej.

Obłękowski powiedział, że bank będzie obecny we wszystkich segmentach bankowości detalicznej - uatrakcyjni ofertę kredytową, powróci do większej aktywności na rynku kredytów samochodowych, kredytowania mikrofirm i MSP oraz bankowości transakcyjnej dla małych i średnich firm. Bank będzie także aktywniejszy na rynku leasingu i sprzedaży ubezpieczeń, w ofercie pojawią się nowe produkty inwestycyjno-ubezpieczeniowe.

- _ Naszym celem w perspektywie do końca 2012 roku jest kilkukrotne zwiększenie liczby klientów. Mówimy o milionie klientów detalicznych naszego banku _ - mówi Obłękowski.

Na koniec I kw. Fortis zatrudniał 1753 pracowników, a Dominet zatrudniał 1053 osoby. Jak powiedział prezes Fortis Banku Alexander Paklons, bank nie planuje żadnych zwolnień.

Po połączeniu Fortis Bank będzie miał 11-tą pozycję na rynku pod względem wielkości sumy bilansowej (bez uwzględnienia Banku BGŻ, który planuje debiut giełdowy). - _ Chcielibyśmy wejść do grupy największych 10 banków w Polsce _ - zapowiada Paklons.

Suma bilansowa Fortis Banku wyniosła 14,2 mld zł, a Dominet Banku - 1,8 mld zł na koniec 2007 r. Zysk netto sięgnął odpowiednio 177,6 mln zł i 1,9 mln zł.

Prezes poinformował w czwartek, że prawne połączenie obu banków nastąpi 1 lipca przyszłego roku, mimo, że termin wyznaczony przez regulatora rynku upływa w 2011 roku.

Majątek Dominet Banku zostanie przeniesiony na Fortis Bank. Ten zaś wyemituje akcje, które zostaną przekazane dotychczasowemu akcjonariuszowi Dominet Banku - spółce Dominet. Jej właścicielem jest Fortis Bank SA/NV, do którego należy również 99,19 procent akcji Fortis Bank Polska.

Jan Bujak, I wiceprezes Fortis Banku powiedział, że po połączeniu Fortis nadal będzie spółką publiczną i obecnie bank analizuje optymalny sposób realizacji zobowiązanie z marca ub. roku wobec regulatora dotyczącego zwiększenia płynności akcji Fortis Banku na GPW do 10-15 procent. - _ Nie wykluczam, że nastąpi to dopiero po fuzji _ - powiedział Bujak.

Wcześniej bank informował, że od marca 2007 roku Komisja Nadzoru Finansowego wyznaczyła dwa lata na realizację tego zobowiązania.

Fortis Bank sfinalizował transakcję zakupu 100 procent akcji Dominet SA, właściciela Dominet Banku 21 marca ub. roku, po uzyskaniu 7 marca zgody KNF na zakup akcji piaseczyńskiej spółki. Umowa na zakup akcji została podpisana 27 października 2006 roku.

wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(0)