Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Zgoda dla BRE na objęcie ponad 75 proc. na WZA Banku Częstochowa

0
Podziel się:

Komisja Nadzoru Bankowego zezwoliła BRE Bankowi na objęcie pakietu akcji Banku Częstochowa SA uprawniających do wykonywanie ponad 75 proc. głosów na WZA tego banku

bEKGmaXV

Komisja Nadzoru Bankowego zezwoliła BRE Bankowi na objęcie pakietu akcji Banku Częstochowa SA uprawniających do wykonywanie ponad 75 proc. głosów na WZA tego banku - podała KNB w czwartkowym komunikacie. Pod koniec grudnia Komisja Nadzoru Bankowego podjęła decyzję o ustanowieniu zarządu komisarycznego w Banku Częstochowa SA i zgodziła się, aby BRE Bank został inwestorem w tym banku.

Na początku grudnia Bank Częstochowa miał problemy z płynnością finansową i zawiesił czasowo obsługę klientów. 12 grudnia NWZA Banku Częstochowa SA zadecydowało o emisji od 1.500.000 do 7.000.000 serii D zwykłych. Dzięki emisji, kapitał ma wzrosnąć od 15 mln zł do 70 mln zł.

BRE Bank zamierza objąć akcje nowych emisji, stanowiące docelowo powyżej 80 proc. kapitału akcyjnego Banku Częstochowa, uprawniające do wykonywania powyżej 75 proc. głosów na WZA.

bEKGmaXX

BRE Bank zwróci się do Bankowego Funduszu Gwarancyjnego z wnioskiem o udzielenie kredytu na zakup akcji Banku Częstochowa, w wysokości 70 mln zł i o 10-letnim terminie spłaty oraz o oprocentowaniu w skali roku nie wyższym niż 0,4 proc. kredytu redyskontowego.

Dla BRE Banku ma to być długoterminowa inwestycja, której celem będzie wykorzystanie struktur organizacyjnych Banku Częstochowa do oferowania klientom usług bankowości detalicznej BRE Banku. Bank Częstochowa po trzech kwartałach tego roku odnotował 4,4 mln zł straty netto. Tyle samo wyniósł wynik na działalności operacyjnej banku. Kapitał własny banku po dziewięciu miesiącach wynosił 15,3 mln zł.

Wcześniej jako zainteresowanych objęciem udziałów w częstochowskim banku wymieniano Bank Ochrony Środowiska oraz BUD-Bank.

bEKGmaYy
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)