Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Sektor bankowy nieco bardziej zyskowny. Oto nowe dane KNF i NBP

12
Podziel się:

Według danych KNF, w pierwszych trzech kwartałach tego roku sektor bankowy zarobił 11,45 mld złotych.

Sektor bankowy nieco bardziej zyskowny. Oto nowe dane KNF i NBP
(Brian Jackson)

W okresie od stycznia do września tego roku zysk netto sektora bankowego wzrósł o 0,4 procent rok do roku - podaje Komisja Nadzoru Finansowego. Również z danych opublikowanych przez Narodowy Bank Polski wynika, że wzrost zyskowności banków był minimalny.

Według danych KNF, w pierwszych trzech kwartałach tego roku sektor bankowy zarobił 11,45 mld złotych, czyli o 0,4 procent więcej rok do roku. Jest to przede wszystkim zasługa lepszego wyniku odsetkowego, który urósł o 8,8 procent rok do roku i wyniósł 28,4 mld złotych. Mniej o 5,7 procent rok do roku banki zarobiły na opłatach i prowizjach. W sumie zysk z tego tytułu sięgnął 9,49 mld złotych.

*Notowania indeksu WIG-Banki w poniedziałek *

Wynik z działalności bankowej wyniósł w tym okresie 45,54 mld złotych (+9,6 procent rok do roku), a wynik z działalności operacyjnej zwiększył się do 14,8 mld złotych (+5,6 procent rok do roku). Koszty działalności banków wzrosły o 13,8 procent, a ich wartość to 23,84 mld złotych.

Wartość strat z tytułu utraty wartości kredytów i pożyczek wyniosła 5,18 mld złotych, co oznacza spadek o 0,1 procent w skali roku.

Szacunki NBP

Zbliżone dane na temat wyników sektora bankowego opublikował również Narodowy Bank Polski. Według niego zysk netto sektora bankowego w okresie styczeń-wrzesień 2016 roku wyniósł 11,42 mld złotych, wobec 11,39 mld złotych rok wcześniej.

Bank szacuje, że wynik z odsetek wzrósł o 8,7 procent rok do roku i miał wartość 28,31 mld złotych. Zysk z działalności bankowej wyniósł 45,4 mld zł, (+9,5 procent rok do roku), zaś wynik z działalności operacyjnej wzrósł do 14,76 mld złotych (+5,5 procent rok do roku).

Koszty działania banków zwiększyły się o 13,8 procent rok do roku i miały wartość 23,76 mld złotych na koniec września 2016 roku, z kolei odpisy z tytułu utraty wartości aktywów finansowych wzrosły do 5,29 mld złotych, tj. o 1,1 procent rok do roku.

giełda
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(12)
((*_*))
8 lat temu
Ale przecież to jest takie proste.Polacy zakładamy stronę na której głosujemy jaki bank wyeliminować z Naszego kraju i zabieramy się do roboty !!!!Przecież nikt Wam nie karze trzymać pieniędzy we wszystkich bankach więc wybierzmy bank który Nam odpowiada a reszcie zasadźmy solidnego kopa w dooope.
irmina
8 lat temu
Parszywe złodzieje na krzywdzie ludzi na glodujących polskich dzieciach zarabiają. Mordują nas a rząd ma czelność mówić coś o sprawiedliwości. Życzę Dudzie żeby jednak dosięgła go sprawiedliwość boska za naszą biedę.
yyy
8 lat temu
złodzieje zarabiają oszukują na kredytach frankowych , małe oprocentowanie lokat, ale kto bogatemu zabroni na pewno nie ten rząd
Bartek
8 lat temu
ciekawe ile z tego zarobili na kredytach indeksowanych niezgodnie z polskim prawem do kursów obcych walut?
warszawiak
8 lat temu
Gorszego banku od m-banku to nie ma. Ten komercbank okrada Polaków najbardziej.