Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. PBE
|

14. emerytura trafi do milionów osób. Będzie to kosztować miliardy złotych

51
Podziel się:

Jeszcze w 2022 r. czternasta emerytura ma trafić do ok. 9 mln osób – zapowiada minister rodziny Marlena Maląg. Z tego ok. 7,7 mln emerytów i rencistów otrzyma wypłatę w pełnej wysokości, a ok. 1,3 mln w pomniejszonej. "Czternastki" będą kosztować w tym roku 11,4 mld zł.

14. emerytura trafi do milionów osób. Będzie to kosztować miliardy złotych
Minister Marlena Maląg zapowiada, że emerytury otrzyma ok. 9 mln osób (amb) PAP/Roman Zawistowski (PAP, PAP/Roman Zawistowski)

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o wypłacie czternastej emerytury w 2022 r. Pieniądze będą wypłacane od 25 sierpnia do 20 września.

Dotrzymaliśmy słowa danego Polakom. To ważna informacja dla polskich seniorów. Dodatkowe pieniądze trafią do nich już wkrótce. W dobie inflacji, która wynika przede wszystkim z napaści Rosji na Ukrainę, robimy co w naszej mocy, by jej skutki były jak najmniej dotkliwe dla Polaków. To m.in. obniżka podatków, dodatek osłonowy w ramach rządowej Tarczy Antyinflacyjnej, ale to także czternasta emerytura - powiedziała w rozmowie z PAP minister rodziny Marlena Maląg.

Jej zdaniem osoby pobierające świadczenia emerytalno-rentowe w wysokości nieprzekraczającej 2,9 tys. zł – otrzymają "czternastkę" w pełnej wysokości wynoszącej 1338,44 zł.

Tak, jak w ubiegłym roku, będzie tu stosowany mechanizm +złotówka za złotówkę+. To oznacza, że przekroczenie kryterium nie jest jednoznaczne z brakiem prawa do świadczenia. Będzie ono po prostu odpowiednio pomniejszone - dodała Maląg.

Według wyliczeń rządu "czternastka" trafi do blisko 9 mln osób. Tylko w tym roku wypłata dodatkowych świadczeń będzie kosztować 11,4 mld zł.

Środki trafią do osób, które nabędą prawa do świadczeń do 24 sierpnia 2022 r. Z kwoty kolejnego dodatkowego rocznego świadczenia pieniężnego nie będzie dokonywanych potrąceń i egzekucji. Jeżeli kwota czternastej emerytury będzie niższa niż 50 zł, świadczenie nie będzie przyznawane.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(51)
asd123
miesiąc temu
A na ukraine to ile poszło? miliardów
Mikronka
miesiąc temu
Na pewno warto na przyszłość oszczedzac, aby mieć większa emeryture, mozemy to zrobić w ppk. Ale starsze osoby juz nie maja takiej mozliwosci, dlatego dobrze ze mają podwyżki
normalna
miesiąc temu
Drukowanie pustych pieniedzy, rozdawnictwo- musi i zawsze konczy sie wysokimi cenami wysoke ceny -to wysoki vat ,akcyza i inne podatki procentowe.korzysta tylko -rzad obywatele tylko płacą .. takie to rzadzenie PIS
Twój nikt
miesiąc temu
Czyli inflacja będzie większa. Masz kredyt? Zapłacisz za to rozdawnictwo większą ratą.
senior
miesiąc temu
oni o siebie zadbaja oplacaja skladki z naszych podaykuw to emerytury beda wysokie
...
Następna strona