Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Maja Kołodziejczyk
|
aktualizacja

Brexit: Polacy stracą emerytury, gdy Wielka Brytania opuści Unię Europejską?

8
Podziel się:

Brexit: Polacy stracą emerytury, gdy Wielka Brytania opuści Unię Europejską? Dla rodaków mieszkających na Wyspach skutki twardego brexitu będą miały znaczący wpływ na przyznawane świadczenia.

Brexit: Polacy stracą emerytury, gdy Wielka Brytania opuści Unię Europejską?
Brexit: Polacy stracą emerytury, gdy Wielka Brytania opuści Unię Europejską? (iStock.com)

Brexit - Polacy stracą emerytury, gdy Wielka Brytania opuści Unię Europejską?

Przypominamy, że we wtorek 15 stycznia Izba Gmin zagłosowała przeciwko proponowanemu przez rząd projektowi umowy o zasadach wyjścia Wielkiej Brytanii z UE. To pierwsza tak wielka porażka brytyjskiego parlamentu od dwóch lat. Dwa dni później premier Theresa May przetrwała głosowanie w sprawie wotum nieufności. Dla zamieszkujących Wielką Brytanię Polaków skutki brexitu mogą być bardzo dotkliwe. Jak podała Rzeczpospolita, istnieje możliwość utraty przez nich licznych świadczeń, takich jak emerytury, zasiłki chorobowe, a nawet prawa do opieki szpitalnej po powrocie do Polski. Do niepożądanej sytuacji może dojść w przypadku twardego brexitu, który byłby równoznaczny z odcięciem się Wielkiej Brytanii od dotychczasowej współpracy z unijnymi mechanizmami. Wśród kolejnych dotkliwych skutków może znaleźć się także przerwanie ciągłości wspólnej polityki w zakresie ubezpieczeń społecznych. Polakom nie zostałby wówczas naliczony czas pracy spędzony w Wielkiej Brytanii.

Bexit - emertury w przypadku wyjścia bez umowy

Nie da się ukryć, że niepewność związana z wyjściem Wielkiej Brytanii z UE bez umowy pogłębia się coraz bardziej. W sytuacji, gdy zerwanie umów będzie miało najbardziej niekorzystny charakter dla obu stron, Polacy pracujących na Wyspach mogą z dnia na dzień stracić możliwość swobodnego poruszanie się po terenie Unii Europejskiej oraz świadczenia pracy. Jeżeli nie dojdzie do porozumienia z Brukselą, około milion Polaków zamieszkujących Wielką Brytanią do 30 marca 2019 będzie musiało uzyskać zezwolenie na pracę. Od tego dnia dotychczasowe regulacje dotyczące ubezpieczeń społecznych przestaną obowiązywać wszystkich zatrudnionych na Wyspach cudzoziemców.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(8)
ice
3 lata temu
A oczywiście Zusowi to na rękę...
Ktos
3 lata temu
Co za bzdury ...
Angol
3 lata temu
Ale pitolicie az sie płakać chce
Romanoff
3 lata temu
Autor tego gniota tylko sieje propagande,posiada kompletny brak wiedzy o przepisach.Norwegia i Szwajcaria tez nie sa w unii a jednak polacy dostaja z tych krajow emeryture.Przestancie szerzyc bzdury.
GienekMax
3 lata temu
Jeśli ktoś uzyskał pozwolenie na prace w UK , to już mu tego nie odbiorą. Chyba że dostanie teraz czasowe. Co do emerytury . Przepracujesz w Anglii 10 lat , i uzyskasz prawa emerytalne , z Unią EU , czy bez. Za to Ukraińcy i inni , dzięki POPISowi , muszą przepracować w Polsce , tylko 3 miesiące ( lub 6 ) żeby nabyć prawa emerytalne .