Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
PRC
|
aktualizacja

Dezubekizacja w sądzie. Ponad 25 tys. odwołań od decyzji o obniżeniu emerytur

123
Podziel się:

Do sądów trafiają kolejne sprawy byłych funkcjonariuszy aparatu bezpieczeństwa SB, którym w wyniku ustawy dezubekizacyjnej obniżono świadczenia.

Dezubekizacja w sądzie. Ponad 25 tys. odwołań od decyzji o obniżeniu emerytur
Sąd Okręgowy w Warszawie (Wikimedia Commons, Adrian Grycuk , CC BY-SA 3.0 pl)

Do Sądu Okręgowego w Warszawie do końca września trafiło już ponad 25 tys. odwołań osób, którym obniżono emerytury w związku z ustawą dezubekizacyjną.

Ponad 7,6 tys. z tych spraw zostało już rozpatrzonych. W 109 przypadkach sąd zmienił decyzję. Do tej pory nie wydał też żadnego wyroku oddalającego odwołanie od decyzji.

Przypomnijmy, że przyjęta w 2016 r. ustawa dezubekizacyjna obniżyła emerytury i renty kilkudziesięciu tysiącom osób do poziomu emerytury minimalnej świadczenia. Objęła jednak nie tylko byłych funkcjonariuszy Służby Bezpieczeństwa, ale także pracowników m.in. resortu spraw wewnętrznych, Ministerstwa Obrony czy Wojsk Ochrony Pogranicza.

Zobacz także: Koronawirus zaskoczył rząd? Ekonomista ocenia przygotowania do drugiej fali

Mało tego ustawa objęła także osoby, które ze służbami PRL miały do czynienia jedynie przez kilka miesięcy, by przez kolejnych kilkanaście służyć III RP.

Są wśród nich i oficerowie, którzy w 1990 r. ewakuowali Amerykanów z Iraku, jak i policjanci czy BOR-owcy.W sumie ustawa dezubekizacyjna dotyczyła 39 tys. rent i emerytur, w tym około 8 tys. wdów i dzieci funkcjonariuszy.

Trybunał Konstytucyjny bada zgodności z konstytucją przepisów tzw. ustawy dezubekizacyjnej. Dlatego też wciąż 14 tys. 59 spraw jest zawieszonych.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(123)
Alusia
3 lata temu
Jak karać to może wszystkich. Tego też, co kobiecie na strajku kobiet złamał rękę. I co, pewnie dalej pracuje bezkarnie. Zarzucacie nam wielkie przywileje, a nie widzicie jakie przywileje mieli i mają do dziś górnicy. Każdy by chciał mieć takie pensje i emerytury jak oni. Żaden w Polsce resort nie był i nie jest tak szanowany , jak oni. Wszyscy mogą zmienić zawód tylko nie oni. Mogą truć ludzi i nawet swoje rodziny , i wszyscy muszą się z tym godzić. Sprawiedliwe to ????????
Jerry
3 lata temu
Bolszewickiej sołoczy żadne emerytury się nie należą... Moskwa niech im płaci
Marek
3 lata temu
Zostali wykorzystani i oszukani nie pierwsi i nie ostatni, Jeszcze daleko nam do normalności, Ci co wprowadzili takie prawo nie mają powodów do dumy bo zbiorowo ukarano niewinnych a korzystając z atrybutów władzy z każdego można zrobić kozła ofiarnego. Ustawą nie powinni być objęci ci co służyli po 1990 r bo przyjmując ich do służby w odrodzonej Polsce znana była ich przeszłość a tak to można w nieskończoność
pati
3 lata temu
a kiedy będa przeliczone stare emerytury,pracowaliśmy 38-40 lat,gdzie są nasze składki
As
3 lata temu
Co to był by za kraj jak bysmy sowicie oplacali bylych agentów aparatu represji w Rumuni to zrozumieli najlepiej i adekwatnie nagrodzili przywódcę
...
Następna strona