Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Martyna Kośka
|

Emerytury specjalne. Ratunek dla tych, którzy nie mają szansy na "normalne" świadczenia. Są warunki

67
Podziel się:

Czasem życie rzuca kłody pod nogi i nie pozwala przepracować takiej liczby lat, które umożliwia otrzymanie emerytury. Z myślą o osobach, które nie ze swojej winy nie mogły pracować, przepisy przewidują emerytury specjalne.

Emerytury specjalne. Ratunek dla tych, którzy nie mają szansy na "normalne" świadczenia. Są warunki
Emerytury specjalne są przyznawane w wyjątkowych okolicznościach (Pixabay)
bEEnvIjp

Zasada jest prosta: taką mamy emeryturę, jaką sobie wypracujemy. Kto odkłada więcej, w przyszłości będzie się cieszył wyższym świadczeniem. Nie bez znaczenia jest również czas trwania oszczędności. Każdy dodatkowy rok składkowy procentuje. Kto zdecyduje się pracować jeszcze kilka lat po przekroczeniu wieku emerytalnego, będzie miał wyższą emeryturę.

Ale w życiu nie wszystko przecież przebiega tak, jak byśmy sobie życzyli. Nie każdy, nawet pomimo szczerych chęci, mógł pracować. Aby więc na "stare lata" nie został bez żadnych pieniędzy, przepisy przewidują możliwość ubiegania się o specjalne świadczenie. Jest ono przyznawane wyłącznie w szczególnych przypadkach, a chętny musi wyjaśnić, dlaczego nie wypracował stażu pracy, który dawałby mu prawo do renty lub emerytury.

O specjalnych emeryturach pisze "Gazeta Wyborcza". Najczęściej przyznawane są w wysokości świadczenia minimalnego – do końca lutego to 1200 zł brutto, a od marca 1250 zł brutto.

bEEnvIjr
Zobacz także: Waloryzacja emerytur 2021. Będzie wyższa od planowanej

Aby prezes ZUS mógł przyznać świadczenie w drodze wyjątku, muszą być spełnione łącznie cztery warunki:

1. Wnioskodawca jest lub był osobą ubezpieczoną (czyli legalnie pracował lub pracuje i odprowadza składki) lub jest członkiem rodziny pozostałym po ubezpieczonym (chodzi o najbliższą rodzinę – dzieci, małżonek).

bEEnvIjx

2. Wnioskodawca nie spełnia warunków ustawowych do uzyskania świadczeń wskutek szczególnych okoliczności.

3. Nie może podjąć pracy lub działalności objętej ubezpieczeniami społecznymi ze względu na całkowitą niezdolność do pracy lub wiek.

4. Nie ma niezbędnych środków utrzymania.

Każda sprawa rozpatrywana indywidualnie

bEEnvIjy

Prezes ZUS każdą sprawę rozpatruje indywidualnie, a przepisy nie regulują sztywno powyższych kwestii. Przykładowo, nie przesądzają (punkt 1), jak długo wnioskodawca pracował i odprowadzał składki ani przy jakim wieku (punkt 3) można mówić, że to właśnie on odpowiada za to, że wnioskodawca nie jest w stanie podjąć pracy.

"GW" wyjaśnia jednak, że większe szanse na otrzymanie specjalnej emerytury ma osoba, która przepracowała kilka lat, a nie tylko kilka miesięcy, a "szczególne okoliczności", które uniemożliwiły podjęcie pracy, powinny wynikać z sytuacji zdrowotnej ubezpieczonego lub kogoś z jego najbliższej rodziny.

Małe szanse na świadczenie ma więc kobieta, która nie pracowała, bo zdecydowała się spędzić kilkanaście lat w domu, opiekując się dwojgiem zdrowych dzieci. Okoliczność, że gdy w wieku 40 lat chciała podjąć pracę, lecz proponowano jej wyłącznie prace "na czarno", raczej nie przekona prezesa ZUS do przyznania jej świadczenia.

Co innego, gdy nie mogła podjąć pracy, bo opiekowała się chorym dzieckiem, a później przejęła opiekę nad obłożnie chorym małżonkiem.

bEEnvIjz

Można różnie rozumieć zastrzeżenia

A co to znaczy, że "nie ma niezbędnych środków do utrzymania"? To kolejna kwestia uznaniowa. "Gazeta Wyborcza" podaje przykład kobiety, której wniosek o świadczenie został odrzucony, gdyż wychowywała ona dziecko, na które zasądzone były alimenty w wysokości 3 tys. zł miesięcznie. "Dochód na osobę w rodzinie wynosił więc 1,5 tys. zł, a to za dużo, aby świadczenie specjalne przyznać" – tak ZUS miał tłumaczyć odmowę.

Takie podejście dziwi, bo alimenty od drugiego rodzica zasądzone są na dziecko i mają być przeznaczane na jego potrzeby, nie zaś finansować codzienne życie niepracującego drugiego rodzica. Oparcie odmowy na tym argumencie wydaje się więc być możliwe do podważenia. Kto uważa, że spełnia warunki, powinien więc starać się o świadczenie, a w razie odmowy może się odwołać do wojewódzkiego sądu administracyjnego.

Również premier może przyznać emeryturę specjalną osobom, które mają szczególne zasługi w polityce, kulturze, sporcie itp.

bEEnvIjA
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bEEnvIjS
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(67)
hardkorowiec
7 miesięcy temu
Zacznijmy od tego że normalnie jest że kobieta zajmuje sie domem i dziećmi a mężczyzna pracuje. Tak powinno być. Dlaczego więc ona ma nie mieć świadczenia na starość?
karolek
8 miesięcy temu
Emerytura powinna być emeryturą i być powodem do dumy że uczciwie się przepracowało np. 40 lat. Co to za emerytka co ją ma po mężu a nigdy nie pracowała. Nie ma tu znaczenie wysokość świadczeń tylko ich nazwy. To widzę bo działam w różnych organizacjach - im mniej lat pracy tym większa postawa roszczeniowa - nic od siebie. Np. nazwać to - np. "Świadczenie Socjalne" a nie na emerytura.
Paweł
8 miesięcy temu
No, Za błedy PRL i archaiczne systemy emerytalne oraz bankruta ZUS trzeba zapłacić słoną karę.
bEEnvIjT
Joebar
8 miesięcy temu
"Kto zdecyduje się pracować jeszcze kilka lat po przekroczeniu wieku emerytalnego, będzie miał wyższą emeryturę." Albo strzeli w kalendarz zanim się doczeka. Zachęcają do szarpania aż do śmierci by wygemnerować wiecej kasy, bo socjalizm w którym się Polska znów znajduje nie działa? Socjalizm nigdy nie działał pozytywnie.Ten kryzys niżu demograficznego oraz rozdawanie benefitów na lewo i prawo dopiero nadejdzie do Polski. 10 lat i zobaczymy jak rządzący dalej będą śrubę przykręcać na pracujących ludzi.
jann
8 miesięcy temu
emerytury specjalne !!! a kiedy stażowe ?
...
Następna strona