Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. PRC
|

Zmiany w emeryturach. Kolejna grupa dostanie wyższe świadczenie od ZUS

157
Podziel się:

Strażacy OSP, którzy przez co najmniej 25 lat uczestniczyli w akcjach, dostaną stały dodatek emerytalny - taki plan ma minister spraw wewnętrznych Mariusz Kamiński.

Zmiany w emeryturach. Kolejna grupa dostanie wyższe świadczenie od ZUS
Strażacy z OSP mają szansę na dodatki emerytalne (Materiały WP)

O zmianach w emeryturach strażaków poinformował minister Mariusz Kamiński. W nowym projekcie ustawy ma zostać zapisany dodatek dla Ochotniczej Straży Pożarnej.

Jak zapowiedział szef MSWiA, strażacy OSP, którzy przez co najmniej 25 lat uczestniczyli w akcjach, dostaną stały dodatek emerytalny.

Zobacz także: Warszawa. Pożar auta na Ochocie. "Prawdopodobnie doszło do samozapłonu"

- Każdy druh i druhna, którzy przechodzą na emeryturę - druhna w wieku 60 lat, druh w wieku 65 lat - i którzy przesłużyli 25 lat w akcjach ratowniczych, otrzymają 1/14 najniższego wynagrodzenia jako miesięczny dodatek emerytalny - doprecyzował wiceszef MSWiA Maciej Wąsik. Dodał, że będzie on wypłacany co miesiąc z puli Zakładu Emerytalno-Rentowego MSWiA.

Wasik zwrócił uwagę, że dodatek będzie rósł z każdym podwyższeniem najniższego wynagrodzenia. A to - jak dodał - "niedługo osiągnie to 4 tys. złotych". Na obecnych zasadach dodatek wyniósłby 200 zł brutto.

Wąsik zaznaczył, że resort spodziewa się dużego procesu uzgadniania tych dodatków, gdyż dokładna ewidencja działań ratowniczych OSP prowadzona jest w Państwowej Straży Pożarnej od roku 2012.

- Część starszych ochotników uzyska ten dodatek na podstawie oświadczeń trzech świadków zweryfikowanych przez gminę i na tej podstawie komendant powiatowy wyda decyzję do zakładu emerytalnego o przyznanie dodatku - mówił.

Kamiński dodał, że resort przesyła projekt do dalszych prac rządowych "z intencją, żeby jak najszybciej pojawił się w parlamencie".

- Oczywiście rozpoczniemy też szerokie konsultacje społeczne, zwłaszcza z członkami OSP - dodał Kamiński. Na konferencji, podczas której szef MSWiA ogłosił powstanie projektu ustawy, nie było przedstawicieli OSP.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(157)
Wojtek
9 miesięcy temu
Wreszcie mamy rząd który dba o słabszych ciężko pracujących.Tamci dali by ale Niemcom ,straszni ludzie kraj zniszczony ,okradziony,ludzie w obozach stracili życie ,a wredny rudy że szklącymi ślepiami mówi z jakiej paki reparacje się należą.
Hornet
3 lata temu
Co mam wykazać jako zwykły były pracownik przez 38 lat, a obecnie emeryt, który nie był dysydentem, działaczem pokrzywdzonym, strażakiem, wieloródką i innym zasłużonym, a który jest obecnie emerytem degradowanym i kwalifikowanym na równi z nierobami, obibokami i cwaniakami do tych, którzy choć prawie w ogóle nie pracowali ponieważ znalazłem się w ich przedziale dochodowym, w związku z genialnymi posunięciami rozdawniczego (nie)rządu ???
miastowy
3 lata temu
Polacy! jeszcze nikt nic nie dostał i nie wiadomo jakie będą wymogi,sądze że z takich przywilejów skorzysta mała grupa strażaków.Być 25 lat czynnym strażakiem to coś znaczy.Nie mylcie tych co płacą składki z tymi co biorą udział w zdarzeniach ,
histman
3 lata temu
Trzeba dbać o potencjalnego wyborcę i hołubić. PO nie dbało o obywateli a PiS poszedł po rozum do głowy i prości ludzie korzystają. I partia ma twardy elektorat. Za PO minister finansów stale jęczał: "Nie ma kasy, nie ma kasy..." i rozkładał ręce. Nie pamiętam, aby za PO wpadła do kieszeni jakaś dodatkowa złotówka. Tyle że jest to wszystko tak naprawdę jest kosztem podatnika Kowalskiego - owe dodatki i inne przywileje łącznie z PLUSAMI. W starożytnym Cesarstwie Rzymskim dbano o obywateli. Rozdawnictwo i igrzyska kwitły w najlepsze.
Wysokościowie...
3 lata temu
Pracuję na dachach, kominach, wieżach i masztach wykonując przeglądy budowlano-elektryczne, praca na wysokości , pole elektromagnetyczne, czy osoby takie dostaną dodatek ,NIE bo ich jest mało i nie będą miały wpływu na wynik wyborów
...
Następna strona