Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
PBE
|
aktualizacja

Idzie rekordowa waloryzacja. Rząd zdecydował

921
Podziel się:

Waloryzacja emerytur i rent wyniesie w 2023 r. co najmniej 13,8 proc. - zdecydował we wtorek rząd. Premier Mateusz Morawiecki, mówiąc o podwyżce świadczenia, zapewnił, że emeryci dostaną nie mniej niż 250 zł. Najniższa emerytura w 2023 r. wzrośnie do 1588,44 zł.

Idzie rekordowa waloryzacja. Rząd zdecydował
Marlena Maląg i Mateusz Morawiecki (Flickr, KPRM, Krystian Maj)

Rządzący zdecydowali w sprawie wysokości waloryzacji emerytur i rent. Będzie to co najmniej 13,8 proc.

Proponujemy waloryzację kwotowo-procentową. Ostateczny kształt waloryzacji w procentach poznamy w połowie lutego. Dziś jest to 13,8 proc. - poinformowała we wtorek minister Marlena Maląg.

- Ta waloryzacja może być wyższa, bo ona będzie zależała od ostatecznego wskaźnika inflacji zaprezentowanego przez GUS - tłumaczył premier Morawiecki.

Rządzący potwierdzili przy okazji, że i w 2023 r. polscy emeryci dostaną 13. oraz 14. emeryturę.

Chcemy w ten sposób zabezpieczyć emerytów przed inflacją, która w tej chwili jest znaczącym utrudnieniem dla emerytów - mówił we wtorek rzecznik rządu Piotr Müller.

Premier na wtorkowej konferencji poszedł krok dalej i zapewnił, że rząd planuje wprowadzić czternastkę na stałe.

Wsparcie dla seniorów. Co zakłada rząd

Rząd zajął się tematem waloryzacji na wtorkowym posiedzeniu Rady Ministrów. Wcześniej poznaliśmy projekt planowanych zmian, który zakłada:

  • podwyższenie wysokości najniższej emerytury,
  • renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy,
  • renty rodzinnej i socjalnej,
  • najniższej renty z tytułu częściowej niezdolności do pracy.

Rząd chce, by najniższa emerytura wyniosła 1588,44 zł, a minimalna gwarantowana podwyżka świadczenia była na poziomie 250 zł. Przypomnijmy: obecnie najniższa emerytura wynosi 1338,44 zł brutto. To oznacza wzrost o 13,8 proc. Na waloryzację emerytur zostanie przeznaczone 41,8 mld zł.

Premier Mateusz Morawiecki zaznaczył, że "gdy jest trudniej, to pomagamy jeszcze bardziej". - To nasza dewiza. Z drogi państwa solidarnościowego nie zejdziemy - oświadczył.

Minister Maląg tłumaczyła, że to "seniorzy tworzyli historię, wychowywali młode pokolenie, w jaki sposób przez życie przejść z godnością, nie raniąc drugiego człowieka". Dlatego rząd zwiększa budżet socjalny dla osób starszych.

Jeśli chodzi natomiast o rentę z tytułu częściowej niezdolności do pracy, to jej wysokość wzrośnie do 1191,33 zł (obecnie wynosi 1003,83 zł brutto).

Co jeszcze się zmieni? W przypadku renty z tytułu częściowej niezdolności do pracy i renty inwalidzkiej III grupy, kwota waloryzacji wyniesie nie mniej niż 187,50 zł. W przypadku osób pobierających emeryturę częściową kwota z tytułu waloryzacji nie będzie mogła być niższa niż połowa kwoty waloryzacji, tj. 125 zł.

Projekt przewiduje też podwyższenie progu wysokości otrzymywanych świadczeń do 2157,80 zł miesięcznie. Chodzi o próg dający prawo do świadczenia uzupełniającego osobom niezdolnym do samodzielnej egzystencji.

Emerytury i renty podlegają waloryzacji corocznie od 1 marca. Ustawa, o której mowa, ma wejść w życie 1 marca 2023 r.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
emerytury
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(921)
kameleon
2 miesiące temu
za dużo lat pracy człowiek powinien godnie żyć prosze to wziąsc pod uwagę
ola
4 miesiące temu
Wstyd !!!! W całej europie emeryci żyją na dosyć wysokim poziomie -- jezdżą na wczasy w ciekawe miejsca na świecie, nie głodują .. A u nas---po opłaceniu wszystkich zobowiązań, zostaje dylemat----wykupić leki, czy jedzenie !!! nawet nie wspominam, o wczasach, sanatoriach, o wyjściu do teatru, czy kina, nawet kupieniu owoców, czy czasopism !!!Na nic nie stać polskiego emeryta !!! Niestety !!!
Itcbiohggj
5 miesięcy temu
Glupot nie wypisujcie o tej słynnej 14 że emeryci dostaną, dostaną tylko ci którym nie chciało się pracować.
Yctth Jim. V...
5 miesięcy temu
Okradną tych co długo pracowali dadzą patologii żeby zagłosowała na nich.
Rychard
5 miesięcy temu
I znowu podwyżka po niżej inflacji w tym roku podwyżka 7 procent inflacia13 procent w 2023 13,8 procent inflacja napewno 20 procent, a ceny energi i żywności do góry 300, 400 anawet 500 procent kto kogo robi w końa
...
Następna strona