Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. MZUG
|

Kiedy czternasta emerytura? Tego dnia rząd podejmie decyzję

54
Podziel się:

Rząd zajmie się we wtorek projektem rozporządzenia w sprawie określenia miesiąca wypłaty czternastej emerytury, który przewiduje, że w 2024 r. świadczenie zostanie wypłacone we wrześniu - poinformowano w piątek na stronie internetowej Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

Kiedy czternasta emerytura? Tego dnia rząd podejmie decyzję
Rząd zajmie się we wtorek projektem rozporządzenia ws. czternastej emerytury (Adobe Stock)

Warunki nabywania prawa do czternastej emerytury oraz zasady jej wypłaty reguluje ustawa z 26 maja 2023 r. Zgodnie z nią Rada Ministrów określa w drodze rozporządzenia miesiąc wypłaty dodatkowego świadczenia w danym roku, mając na względzie możliwości techniczne i organizacyjne organów emerytalno-rentowych (ZUS, KRUS, zakłady emerytalno-rentowe służb mundurowych).

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: "Chów klatkowy" pod Warszawą. Nie zostawiają suchej nitki na inwestycji dewelopera

Czternastka przyznawana jest zgodnie z zasadą "złotówka za złotówkę"

W ustawie z 26 maja 2023 r. zapisano, że czternastka w pełnej wysokości wyniesie co najmniej kwotę najniższej emerytury, obowiązującej od 1 marca roku, w którym wypłacane jest kolejne dodatkowe roczne świadczenie pieniężne. W przypadku osób ze świadczeniem podstawowym powyżej 2900 zł brutto działa zasada "złotówka za złotówkę".

W ustawie przewidziano jednak możliwość określenia wyższej kwoty czternastej emerytury. Rada Ministrów, nie później niż do 31 października danego roku, będzie mogła ją określić w drodze rozporządzenia.

W 2023 r. czternasta emerytura wynosiła 2650 zł brutto dla osób, które pobierały świadczenia do 2900 zł brutto.

Czternastka jest wolna od wszelkich innych - oprócz podatku dochodowego - potrąceń, np. od zajęć komorniczych. Nie będzie się także wliczała do dochodu przy ubieganiu się o pomoc społeczną lub alimenty.

Czternaste emerytury zostały po raz pierwszy wypłacone w 2021 roku. 19 lipca 2023 r. prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę, zgodnie z którą mają one przysługiwać już na stałe.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(54)
Mariusz
3 tyg. temu
zasadna byłaby obniżka emerytur.
Marta
3 tyg. temu
można dorobić do emerytury wynajmem mieszkania. także wcale źle tak nie jest
Oburzona
3 tyg. temu
14 to nie jest świadczenie wyrównawcze dla tych, co mają mniej niż 2900 brutto. ZUS nie ma prawa traktować funduszu emerytalnego jak funduszu pomocy społecznej.
iwona
3 tyg. temu
Lepiej niech podniosą emerytury i renty i wtedy niepotrzebne będą 13 i 14 . Za 1600 zł najniższej emerytury to jak nie którzy politycy mówią to na waciki nie starczy .
nick
3 tyg. temu
dajcie spokój z tą emerytura, wielkie oszustwo
...
Następna strona