Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
WZI
|

KO chce odroczenia składek na PPK. "Oddech dla przedsiębiorców"

11
Podziel się

Koalicja Obywatelska zapowiada złożenie projektu ustawy, która ma odroczyć odprowadzanie składek na Pracownicze Plany Kapitałowe. Przedsiębiorcy mieliby też możliwość odroczenia podpisania umów o PPK.

KO chce odroczenia składek na PPK. "Oddech dla przedsiębiorców"
KO chce odroczenia składek na PPK. (PAP, Mateusz Marek)
bDotmBPF

- Proponujemy w tym projekcie dać oddech przedsiębiorcom, którzy muszą skupić się na walce o przetrwanie, a nie mogą się zajmować skomplikowanymi, administracyjnymi działaniami. Przedsiębiorcy nie mogą być obciążani dodatkowymi kosztami - powiedziała w czwartek Izabela Leszczyna z Koalicji Obywatelskiej.

Zgodnie z planowanym projektem przedsiębiorcy, którzy jeszcze nie podpisali umów o prowadzenie PPK będą mogli odroczyć termin do sierpnia 2021 roku.

Z kolei ci, którzy takie umowy już zawarli, będą mogli odroczyć odprowadzanie składek do 2022 roku.

bDotmBPH
Zobacz także: Obejrzyj także: PPK z opóźnieniem, a część Polaków na minusie. Prezes PFR komentuje

- Uważamy, że odroczenie PPK będzie też istotne dla całego sektora finansów publicznych, bo wszyscy pracownicy sektora publicznego powinni być objęci PPK już od stycznia 2021 roku, a więc za kilka miesięcy - mówiła Leszczyna.

Zdaniem przedstawicieli KO, odroczenie składek da zarówno pracodawcom, jak pracownikom "chwilę oddechu" w czasie kryzysu gospodarczego wywołanego pandemią.

bDotmBPN

- Bez zdrowej, dobrze funkcjonującej gospodarki, miejsc pracy dla obywateli, nie damy rady walczyć z chorobą, znajdować pieniądze na służbę zdrowia, utrzymanie wszystkich służb, które są skierowane do walki na pierwszym froncie - powiedziała posłanka KO Paulina Hennig-Kloska.

Przed zmianą proponowaną przez KO przestrzega z kolei Paweł Borys, prezes Polskiego Funduszu Rozwoju. Jak podkreśla, oznaczałaby ona pozbawienie milionów pracowników środków w postaci wpłat pracodawcy na PPK.

Paweł Borys na Twitterze napisał, że należy wzmacniać bezpieczeństwo finansowe Polaków, a propozycje takie jak KO "wywołują tylko chaos i znowu podważą zaufanie do rozwiązań emerytalnych". Dodał, że warto rozważyć propozycję premiera, by zabezpieczyć programy emerytalne w Konstytucji.

bDotmBQi
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(11)
Obywatel
miesiąc temu
Najlepiej znowu by chcieli zabrać te już zebrane pieniądze jak z ofe
kkk
miesiąc temu
według Pana Borysa lepiej żeby pracodawca wpłacił składkę pracownikom ale część będzie musiał zwolnić by mieć z czego zapłacić tą składkę??
POLAK
miesiąc temu
PININDZY KO NIE MA I NIE BEDZIE MIĆ A DZIELIĆ CHCE
bDotmBQj
Wkużony
miesiąc temu
Dlaczego zwolnić firmy z opłat? A co pracownik ma dalej płacić,dla firmy 1,5 procent to Pruszcz,ale dla pracownika 2 procent z wypłaty to dużo,dlatego wypisałem się z ppk i olałem ich fundusz,okazuje się że zgromadzonych środków nie mogę teraz ruszyć dopiero na emeryturze,banda lichwiaży,zbierajcie dla nich kasę,a jak już się uzbiera to się do niej dobiorą jak Tusk do ofe .banda jbn.zlodziei i tyle w temacie.
tomek
miesiąc temu
U mnie w pracy na szczęście mimo pandemii i wszyscy pracują i pensje są i składki na ppk, a więc w maseczkach i pełnej ochronie ale tak to bez zmian. I dobrze, bo z ppk, powolutku ale zaczynam sobie budować zabezpieczenia przyszłości, gdzie na emeryturze jedną wypłata środków, będzie miły zastrzyk gotówki