Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Katarzyna Kalus
|

Nędzna emerytura dla właścicieli firm. IKZE to za mało

110
Podziel się:

Samozatrudnieni nie będą mogli oszczędzać w Pracowniczych Programach Kapitałowych (PPK). W zamian dostaną wyższe limity wpłat w dobrowolnych IKZE. To jednak nie uratuje ich od marnych emerytur.

Domyślny opis zdjęcia na stronę główną
Domyślny opis zdjęcia na stronę główną (East News)

Wielu samozatrudnionych w Polsce opłaca najniższe składki na obowiązkowe ubezpieczenie społeczne – zauważa piątkowa „Gazeta Wyborcza”.
Minimalna podstawa wymiaru składek wynosi 60 proc. średniej pensji. W konsekwencji ich emerytury będą bardzo niskie, często na poziomi emerytury minimalnej.
Już dziś przeciętna emerytura przedsiębiorcy jest o 18 proc. niższa od tej wypłacanej z ZUS.

- Jeśli samozatrudnieni ograniczą się wyłącznie do płacenia obowiązkowych składek, ich emerytury w przyszłości będą na poziomie zbliżonym do minimalnych świadczeń – mówi na łamach „Gazety Wyborczej” Łukasz Kozłowski, ekonomista w Federacji Przedsiębiorców.

Samozatrudnieni nie skorzystają z PPK, bo ich istotą jest współudział pracownika i pracodawcy w budowaniu długoterminowych oszczędności. W przypadku przedsiębiorców wpłaty musiałyby być realizowane wyłącznie przez nich samych.

Zobacz także: Zobacz także: List od ZUS o przyszłej emeryturze. Jak poprawnie odczytać dokument?

Rozwiązaniem jest większy limit wpłat na indywidualne konta zabezpieczenia emerytalnego (IKZE). Limit wyniesie 1,8 –krotność przeciętnego prognozowanego wynagrodzenia brutto ustalonego w projekcie ustawy budżetowej i będzie obowiązywać od 1 stycznia 2021 r.

Czy to rozwiąże problem głodowych emerytur samozatrudnionych?
- W przypadku osób oszczędzających kilkadziesiąt lat – tak, ale w przypadku samozatrudnionych o perspektywie kilku czy kilkunastu lat do emerytury kwota kilkudziesięciu tysięcy złotych może nie wystarczyć – ocenia Marcin Wojewódka, wiceprezes Instytutu Emerytalnego.

Niskie składki emerytalne samozatrudnionych mają też drugie dno. Rząd podnosi emerytury minimalne, zwiększając dopłaty do systemu. Wpłaty do IKZE, podobnie jak do PPK zwiększają dochody samozatrudnionych ale nie będą uwzględniane w wyliczeniach ZUS.

- Jeśli ze składek wpłacanych do ZUS będzie wynikała emerytura w wysokości 700 zł, to nawet jeśli taka osoba za sprawą IKZE lub PPK będzie miała dodatkowe 600 zł, to ZUS tego nie uwzględni i podniesie emeryturę do emerytury minimalnej – tłumaczy na łamach „GW” Aleksander Łaszek, ekonomista Forum Obywatelskiego Rozwoju.

emerytury
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(110)
ja
5 lata temu
Kasa jest pusta. ZUS jest bankrutem, a nasze pieniądze w nim to fikcja. Więcej zyskamy gdy weźmiemy życie we własne ręce niż hejtując w internecie na wszystko i wszystkich. Trzeba inwestować w siebie - w umiejętności zawodowe by zarabiać więcej z pracy i wiedze finansową, by pomnażać to, co zarabiamy. Zobaczcie sobie ksiazke „Emery tura nie jest Ci potrezbna”? Jest o tym jak zgromadzić majątek w polskich warunkach a nawet zdobyć finansową wolność
Jądrek
5 lata temu
Małe emerytury bo polak średnio żyje 70 lat a w ZUS 82 lata - tu jesteśmy okradani
gteuo
5 lata temu
to trzeba pracowac ciezko zeby miec emeryture porzadna a nie obijac sie cale zycie jak bylem mlody zastanawialem sie co przyniesie mi dobry dochod i jechalem do kopalni zeby dobrze zarobic i miec emeryture porzadna i nie placze cale zycie ze mnie krzywdza
M665
5 lata temu
No cóż wcześniejsze emerytury mundurowe (bez składek), umarzane długi wobec zus górnictwa, kwota wolna dla posłów, 500+ dla dzieciorobów na cudzy koszt, zasiłki dla meneli, armia rencistów, armia emerytów która płaciła śmieszne składki a pobiera emerytury, które obciążają budżet najbardziej na świecie w relacji do PKB … no ktoś to musi finansować.
Baca
5 lata temu
Nędzna emerytura ale za to pomników wodzów PISU bedziemu mieć dostatek oby nie na kazdym skrzyżowaniu ulic i na rondach bo tam tylko zostały wolne miejsca=Ha Ha
...
Następna strona