Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
aktualizacja

Obniżka PIT do 17 proc. Ile dostanie pracownik? Ile zyskają emeryci?

80
Podziel się

Obniżka podatku PIT z 18 do 17 proc. obowiązuje od 1 października. Zmiany w podatkach zakładają też podniesienie kosztów uzyskania przychodu.

Obniżka PIT i waloryzacja emerytur. Sprawdź ile możesz zyskać.
Obniżka PIT i waloryzacja emerytur. Sprawdź ile możesz zyskać. (Agencja Gazeta, Albert Zawada)
bDANGMwl

Od 1 października obowiązuje niższa stawka PIT. Na zmianach zyskają nie tylko pracownicy, ale i osoby pracujące na umowach zlecenia, czy umowach o dzieło.

Zmiany obejmują też prowadzących działalność gospodarczą, w tym w formie spółek osobowych oraz tych, którzy uzyskują przychody z praw majątkowych.

Zyskają także emeryci i renciści. Zmianie nie ulega natomiast stawka dla zarabiających najlepiej, czyli powyżej 85 528 zł rocznie - oni nadal będą musieli płacić 32-procentowy podatek.

bDANGMwn
Zobacz także: Obejrzyj: Obejrzyj: Zmiany w VAT - co powinien wiedzieć przedsiębiorca

Obniżka PIT 2019. Ile można zyskać?

Roczny zysk po obniżce PIT podatnika, który zarabia pensję minimalną, czyli 2 250 zł, wyniesie 472 zł. Przy zarobkach 4 765 zł (przeciętne miesięczne wynagrodzenie w gospodarce narodowej prognozowane na 2019 r.), będzie to rocznie 732 zł.

Wraz z obniżką PIT z 18 do 17 proc. spadną też koszty pracy, bo koszty uzyskania przychodu dla pracowników wzrosną.

bDANGMwt

Z obecnych 111,25 zł, dla osób zatrudnionych na jednym etacie, koszty uzyskania przychodu wzrosną do 250 zł. Pracownik dojeżdżający do miejsca pracy zamiast obecnych 139 zł miesięcznie, odliczy sobie 300 złotych.

Rocznie koszty uzyskania przychodu wzrosną z 1 335 zł do 3 tys. złotych, i w przypadku pracowników dojeżdżających z 1 668 do 3600 złotych.

Obniżka PIT 2020. Ile zostanie w portfelu?

W 2020 roku wzrośnie minimalne wynagrodzenie. Z obecnych 2250 zł zrobi się 2450 złotych.

Na obniżce PIT osoba zarabiająca pensję minimalną zyska 41 złotych miesięcznie.

bDANGMwu

W przypadku przeciętnego wynagrodzenia, które według analiz budżetowych ma wynieść w 2020 roku 5227 zł brutto, podatnikowi zostanie w kieszeni 65 złotych.

Obniżka PIT. Ile zyskają emeryci?

Z obniżki podatku skorzysta ok. 25 mln osób. Wśród nich emeryci i renciści.

Osoby otrzymujące minimalną emeryturę zyskają na tym 8 zł. Ich świadczenie netto wzrośnie z 935 zł do 943 zł.

bDANGMwv

ZUS automatycznie będzie stosował stawkę 17 proc. wobec wszystkich klientów z dochodem do 85 528 zł. Realna stawka w rozliczeniu rocznym będzie natomiast wynosić 17,75 proc. – uwzględniając 9 miesięcy ze stawką 18 proc. i 3 miesiące ze stawką 17 proc. Klienci Zakładu mogą składać wnioski o rozliczanie według stawki 17,75 proc. dochodów uzyskanych w okresie od października do grudnia.

W marcu emeryci mogą liczyć na kolejną podwyżkę. Waloryzacja emerytur wyniesie w przyszłym roku 3,24 proc. Tym samym, po obniżce PIT i waloryzacji, osoby pobierające najniższe świadczenie na poziomie 1100 zł brutto, od 1 marca 2020 r. będą otrzymywać 37,37 zł więcej do ręki.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bDANGMwO
gospodarka
wiadomości
emerytury
KOMENTARZE
(80)
ZK590
rok temu
pracownik z najniższym wynagrodzeniem zyskał na obniżce podatku i kwocie wolnej od podatku 500 zł rocznie. Emeryt z najniższą emeryturą zyskał 100 zł na rok.
ja
rok temu
Żeby pieniądze zamiast do nierobów i tych, co pracują na czarno i nie płacą podatków trafiały do ludzi uczciwych i pracujących legalnie, należy zwiększyć kwotę wolną od podatku. Ci, co dają się przekupić rozdawnictwem chyba nie rozumieją, że żaden rząd nie ma własnych pieniędzy. Rozdawana kasa jest naszą wspólną kasą (która mogłaby pójść na utworzenie miejsc pracy, remonty dróg itp.) lub zaciągniętym długiem, który też my będziemy musieli oddać. Zapłacimy wszyscy. Właśnie trwa największy transfer majątku od ludzi zaradnych, pracowitych i kompetentnych do nieudolnych, leniwych i o niskich kwalifikacjach. Jako że jestem przedsiębiorczy i bez dzieci, nie mam złudzeń. Nic nie dostanę, a wręcz będą mnie łupić podatkami i coraz większym ZUSem. Ode mnie głównie zależy jak mi się wiedzie i jak będę żył na starość. Żaden polityk czy partia mi nie pomoże. Zobaczcie sobie ksią,zke „Emeryt,ura nie jest Ci potzrebna”. Nawet przy ograniczonych zasobach rozsądne i systematyczne działania pozwalają zbudować dla siebie finansowe bezpieczeństwo, a nawet finansową wolność i zostawić coś dzieciom.
Ja
rok temu
Pisowcy przestańcie okradać emerytury nakładając na nie podatek !!! Dajcie żyć emerytom .
bDANGMwP
Babka
rok temu
Dobrze te kwoty wyglądają w kampanii ,gorzej w sklepie.
Podatnik
rok temu
Dlaczego nie podniesiono kwoty wolnej do 30 tys. jak poslom?????
...
Następna strona