Notowania

emerytury
19.07.2019 06:20

Pomostówki coraz droższe. Wszyscy chcą zmian

System emerytur pomostowych wymaga pilnej zmiany. Chcą ich zarówno związkowcy, jak i przedsiębiorcy. Sęk w tym, że każda z grup widzi zmiany zupełnie inaczej.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Wikimedia Commons CC BY-SA)
Hutnicy to jedna z grup uprawnionych do pomostówek

Tylko w ubiegłym roku na emerytury pomostowe budżet wyłożył miliard złotych "ekstra" i nic nie wskazuje, żeby w tym kwota miała być niższa – donosi "Dziennik Gazeta Prawna".

Zmiany w żołnierskich emeryturach mają zacząć obowiązywać od 1 lipca tego roku.
W mundurze łatwiej na emeryturę. "Likwidujemy wymóg ukończenia 55. roku życia"

W końcu, zgodnie z szacunkami, z prawa osób pracujących w szczególnie trudnych warunkach do wcześniejszego skończenia kariery i udania się na wikt państwa ma skorzystać 240 tys. osób do roku 2040 r. To o tyle opłacalne, że przeciętna wysokość pomostówki jest wyższa od przeciętnej emerytury w Polsce i wynosi 2775,46 zł.

Nie dziwi zatem, że z podsumowania finansów Funduszu Emerytur Pomostowych wyłania się ponury obraz. Wpłacone składki pokryły jedynie co trzecią wypłaconą złotówkę, choć r/r wzrosły one o 14 proc. Żeby pokryć tę różnicę budżet musiał przelać ponad dwa razy więcej pieniędzy niż w roku poprzednim. Do tego, dzięki ustawie okołobudżetowej, budżet na pomostówki dorzucił miliard złotych - dodaje "DGP".

Oglądaj też: ZUS wysłał do Polaków 20 mln listów. "Spotykamy się z różnymi odzewami"

Zmian w przepisach o emeryturach pomostowych chcą wszyscy – rząd, związkowcy i przedsiębiorcy. Rząd chce podnieść składki płacone przez przedsiębiorców z 1,5 do 7 proc. podstawy wymiaru. Związkowcy chcą utrzymania prawa do przechodzenia na pomostówki po 2040 r. oraz rozszerzenia go m.in. o strażników miejskich i gminnych.

Z kolei przedsiębiorcy nie godzą się na kolejne rozluźnianie system bez całościowych zmian. Choćby takich, jak stopniowe zrównanie wieku emerytalnego kobiet z wiekiem mężczyzn.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: emerytury, "pomostówki", dotacja budżetowa, gospodarka, wiadomości
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
19-07-2019

goczy wy juz na leb dostajecie a w jakich trudnych warunkach pracuje straznik miejski

19-07-2019

QQRatownicy medyczni do 65 a strażnik gminny po 25 latach na emeryturę :) To jakaś kpina ?

19-07-2019

GREGkażdy powinien iść na emeryturę kiedy tylko zechce korzystając tylko ze swoich wypracowanych środków, nie masz pieniędzy nie otrzymujesz żadnych … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (98)