Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Marcin Lis
|

Pomostówki coraz droższe. Wszyscy chcą zmian

98
Podziel się:

System emerytur pomostowych wymaga pilnej zmiany. Chcą ich zarówno związkowcy, jak i przedsiębiorcy. Sęk w tym, że każda z grup widzi zmiany zupełnie inaczej.

Hutnicy to jedna z grup uprawnionych do pomostówek
Hutnicy to jedna z grup uprawnionych do pomostówek (Wikimedia Commons CC BY-SA)

Tylko w ubiegłym roku na emerytury pomostowe budżet wyłożył miliard złotych "ekstra" i nic nie wskazuje, żeby w tym kwota miała być niższa – donosi "Dziennik Gazeta Prawna".

W końcu, zgodnie z szacunkami, z prawa osób pracujących w szczególnie trudnych warunkach do wcześniejszego skończenia kariery i udania się na wikt państwa ma skorzystać 240 tys. osób do roku 2040 r. To o tyle opłacalne, że przeciętna wysokość pomostówki jest wyższa od przeciętnej emerytury w Polsce i wynosi 2775,46 zł.

Nie dziwi zatem, że z podsumowania finansów Funduszu Emerytur Pomostowych wyłania się ponury obraz. Wpłacone składki pokryły jedynie co trzecią wypłaconą złotówkę, choć r/r wzrosły one o 14 proc. Żeby pokryć tę różnicę budżet musiał przelać ponad dwa razy więcej pieniędzy niż w roku poprzednim. Do tego, dzięki ustawie okołobudżetowej, budżet na pomostówki dorzucił miliard złotych - dodaje "DGP".

Oglądaj też: ZUS wysłał do Polaków 20 mln listów. "Spotykamy się z różnymi odzewami"

Zmian w przepisach o emeryturach pomostowych chcą wszyscy – rząd, związkowcy i przedsiębiorcy. Rząd chce podnieść składki płacone przez przedsiębiorców z 1,5 do 7 proc. podstawy wymiaru. Związkowcy chcą utrzymania prawa do przechodzenia na pomostówki po 2040 r. oraz rozszerzenia go m.in. o strażników miejskich i gminnych.

Z kolei przedsiębiorcy nie godzą się na kolejne rozluźnianie system bez całościowych zmian. Choćby takich, jak stopniowe zrównanie wieku emerytalnego kobiet z wiekiem mężczyzn.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

emerytury
gospodarka
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(98)
yyyyyyyyyyyyy...
5 lata temu
nie wczesniejsze emerytury sa problemem bo sa i tak zanizone o 30% ale zus to dobra ciocia dopłaca do rent rolniczych np osoba płacaca krus kilka złote na kwartał pracuje na czarno ekstra zarabia bierze swiadczenia socjalne albo prowadzi działalnosc gospodarcza po osiagnieciu wieku emerytalnego dostaje emeryture tak jak człowiek pracujacy wiele lat i zarabiajacy grosze płaci duze stawki do zus-u rolnik powinien byc traktowany jak przeciebiorca to jest zakład produkcyjny a dotacje nie powinne byc do trawy zielska czy lezacych pod drzewami owoców ale do modernizacji do stworzenia lokalu do zamieszkania na miejscu i zatrudnienia pracownika zmniejszyłaby sie bezdomnosc dopłata do składki poniewaz powinne byc wyzsze dla rolnika lub pracownika to te pieniadze wracaja a nie wyrzucone w błoto opieka społeczna tez korzysta z zus-owskich pieniedzy a to powinna byc oddzielna pula pieniedzy jezeli bierze sie dosłownie na wszystko wiadomo ze nie bedzie pieniedzy
barbara 53
5 lata temu
a kobiety które przeszły na emeryturę wcześniejszą z rocznika 53 do dzis nie mogą się doprosić wyrównania chociaż wygrały w Trybunale Konstytucyjnym w marcu tego roku
bnh
5 lata temu
Najbardziej budżet rozwala rozdawnictwo bez ograniczeń
Tadeusz
5 lata temu
Jedynym sprawiedliwym kryterium to lata składkowe , każdy 40 lat i możliwość przejścia na emeryturę
Nie dla PiSu!...
5 lata temu
Bezprawie i Niesprawiedliwość opanowuje coraz bardziej nasz kraj. Jednych okradają, żeby drugim wcisnąć za friko do kieszeni. Nie ma na to naszej zgody!
...
Następna strona