Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Maja Kołodziejczyk
|
aktualizacja

PPK: czym są Pracownicze Plany Kapitałowe i do kogo są skierowane? Zapoznaj się z zasadami programu oszczędzania

2
Podziel się:

PPK: Pracownicze Plany Kapitałowe. Sprawdź, na czym polega program dodatkowego i dobrowolnego oszczędzania na emeryturę.

PPK 2019: czym są Pracownicze Plany Kapitałowe? Zapoznaj się z zasadami programu oszczędzania
PPK 2019: czym są Pracownicze Plany Kapitałowe? Zapoznaj się z zasadami programu oszczędzania (East News)

PPK: czym są Pracownicze Plany Kapitałowe?

Prezydent Andrzej Duda 19 listopada 2018 roku podpisał przyjętą przez parlament ustawę o PPK. Pracownicze Plany Kapitałowe stanowią program umożliwiający dodatkowe i dobrowolne oszczędzanie na emeryturę. Wiadomo, że jest przeznaczony dla około 11,5 mln zatrudnionych osób i pozwoli na gromadzenie oszczędności wypłacanych po przejściu na emeryturę. Środki zgromadzone w Pracowniczych Planach Kapitałowych będą stanowić własność prywatną uczestników PPK, a pierwsi pracownicy będą mogli zacząć oszczędzać już w tym roku.

Należy podkreślić, że wprowadzanie Pracowniczych Planów Kapitałowych będzie przebiegać etapami aż do 2021 roku, w zależności od wielkości danej firmy.

PPK to program charakteryzujący się:

  • dobrowolnością – z tej formy oszczędzania można zrezygnować w dowolnym momencie
  • niskim limitem kosztów (0,6%)
  • dostępnością – jest przyjazny pracownikom i nie trzeba podejmować żadnych, skomplikowanych kroków, by przystąpić do PPK

PPK – do kogo są skierowane?

Istotny jest fakt, że program skierowany jest do ponad 11 milionów polskich pracowników. Konieczność wprowadzenia powszechnego, długoterminowego oszczędzania uzasadniono tym, że aż ¾ Polaków nie odkłada pieniędzy, tłumacząc to brakiem wystarczających środków.

Przy opracowywaniu PPK wzięto pod uwagę fakt, że w przyszłości wysokość świadczeń emerytalnych dla Polaków może być zbyt niska, z tego względu konieczne jest dywersyfikowanie dochodów, by zapewnić im godne życie na starość. Środki, które będą gromadzone w ramach programu przez uczestników PPK, zostaną wypłacone po osiągnieciu przez nich sześćdziesiątego roku życia.

Program PPK – ile wynosi składka?

Wpłaty w ramach programu będą dokonywane przez podmiot zatrudniający oraz uczestnika programu. Wpłata podstawowa do PPK będzie wynosiła 2% wynagrodzenia, które stanowi podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowne od uczestnika programu oraz 1,5% wynagrodzenia, stanowiącego podstawę wymiaru składek na ubezpieczenie rentowe i emerytalne od pracy. Uczestnik programu, którego miesięczne wynagrodzenie będzie równe lub niższe 120% minimalnego wynagrodzenia w danym roku, będzie miał możliwość dokonania wypłaty podstawowej niższej niż 2%, ale nie mniejszej niż 0,5% (opcja dla najmniej zarabiających).

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(2)
Hanka
5 lata temu
ppk robi duże wrażenie, taki nowoczesny i przemyślany projekt nastawiony na oszczędzanie i uświadamianie młodszego pokolenia, bez ppk nie ukrywajmy emerytury nie będzie, te kilka % nie kosztuje nas wiele, a patrząc na symulacje ppk i kalkulator ppk zapowiada się fajna kasa, która później przyda się każdemu.
Maggi
5 lata temu
Bardzo dobry pomysł. Mnie się podoba po pierwsze nie jest to jakaś ogromna suma a przez lata się uzbiera. Po drugie jak dołoży się pracodawca i raz w roku Państwo to suma będzie jeszcze większa. A za kilkanaście lat będzie dodatkowy pieniądz do emerytury.