Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. KARN
|
aktualizacja

Pracowałeś przed 1999 rokiem? ZUS ma dla ciebie ważną informację

243
Podziel się:

Jak podkreślają przedstawiciele Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, warto poświęcić trochę czasu na przeglądanie swojego domowego archiwum w poszukiwaniu dokumentów, które mogą pomóc nam zwiększyć kwotę naszego świadczenia. Jak powiększyć emeryturę? Odpowiadamy.

Pracowałeś przed 1999 rokiem? ZUS ma dla ciebie ważną informację
Jak powiększyć emeryturę? (Getty Images, Pawel Kacperek)

Jak podkreśla Zakład Ubezpieczeń Społecznych, najlepiej zacząć od przeszukania swojego domowego archiwum w poszukiwaniu dokumentów dotyczących historii naszego zatrudnienia. Następnie, jeśli ubezpieczyciel nie otrzymał jeszcze takich dokumentów, należy je przedstawić w ZUS. W ten sposób uzupełnimy dane, które są niezbędne do zwiększenia naszego świadczenia.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Polak "odkrył" ogromne złoża metali szlachetnych - Paweł Jarski - Elemental Holding w Biznes Klasie

Dla kogo wyższa emerytura?

Możliwość zwiększenia emerytury jest szczególnie prawdopodobna, jeśli mówimy o osobie zatrudnionej przed 1999 rokiem. Reforma systemu emerytalnego, która miała miejsce w tamtym czasie, wywołała spore zamieszanie i do dziś może wpływać na niektórych emerytów i rencistów. ZUS regularnie przypomina, że świadczenia osób zatrudnionych ponad 25 lat temu mogą być wyższe.

Jednak, aby to osiągnąć, konieczne jest uzupełnienie niezbędnej dokumentacji w odpowiednim oddziale Zakładu.

Niektórzy seniorzy od dawna otrzymują niższe emerytury i renty, często nie zdając sobie z tego sprawy. Jeśli pracowaliście w tamtym czasie, a ZUS nie ma na to dowodów, wówczas emerytura albo renta naliczane są ze szkodą dla ubezpieczonego. Dlatego warto poświęcić trochę czasu i powalczyć o wyższą wypłatę od ZUS-u. Czasem to wymaga kontaktu z byłym pracodawcą, a jeśli firma nie istnieje, z archiwum zakładowym.

Do kogo zgłosić się po dokumenty?

- Likwidowane lub przekształcone zakłady pracy miały najczęściej swoich następców prawnych i to te podmioty powinny przejąć archiwalne dokumenty - wskazywała w rozmowie z Interią Iwona Kowalska-Matis, regionalna rzeczniczka prasowa ZUS na Dolnym Śląsku. Ubezpieczyciel wskaże, jakie dokumenty będą potrzebne w tej sytuacji.

Poszukiwania w archiwach mogą być żmudne, wymagają bowiem prześledzenia historii zakładu pracy i tego, co działo się z nim na przestrzeni lat. Jednak gra jest warta świeczki, bo zaległe świadectwo pracy albo dokument potwierdzający nasze zatrudnienie może oznaczać podniesienie emerytury lub renty. Wówczas kwota emerytury zostanie ponownie naliczona, już na nowych zasadach.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
pieniądze
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(243)
Edw
4 godz. temu
A co tymi którzy służyli w wojsku za PRL. Wojsko w tym czasie było obowiązkowe i nie było zmiłuj a teraz wszyscy o tym zapomnieli a te dwa lata to ku chwale ojczyzny?!
Edek
6 godz. temu
ZUS uznaje tylko świadectwo z wykazem zarobków i zwolnień chorobowych. Świadectwo pracy jest użyteczne na tyle, że emerytura z okresu zatrudnienia będzie wyliczona z najniższej płacy krajowej. Nawet jak na świadectwie pracy będzie pensja ministra to i tak nie jest to brane pod uwagę. Redaktorze, doucz się.
PISZĘ TU
7 godz. temu
Dot. Artykułu o zmianach zasad wypłaty zasiłków ludziom spod Kijowa. Chcą uzależnić od obowiązku szkolnego. Czyli będą posyłać do szkoły dorosłych ludzi? (żart) a na serio to już dawno tak być powinno. Kto to widział aby tolerować kombinatorów, że pobiera a siedzi poza Polską.
emeryt
8 godz. temu
a co jeśli praca była wykonywana na umowę-zlecenie ? bo tak tylko zakład zatruniał pracujące osoby.
Max
9 godz. temu
jak ktoś odprowadzał składki uczciwie 40 lat lub więcej , to będzie żył jak pączek w maśle jako emeryt , ale większość ludzi wolała dostać "pod stołem" albo wogóle pracowali za granicą na czarno, wtedy na dobrą emeryturę bym nie liczył . I takich ludzi niestety jest większość którzy krytykują ZUS , bo NIE MAJĄ ANI SKŁADEK ANI LAT PRACY !!!
...
Następna strona